Snažna korekcija je pogodila tržište kriptovaluta. Bitcoin, prva i najpopularnija kriptovaluta pala je na manje od 15.800 dolara za jedan bitcoin. Time su izbrisane dvije godine rasta cijena, koja se vratila na razine iz studenog 2020.
U međuvremenu se bitcoin oporavio, ali ne dovoljno da bi se to moglo prikazati kao oporavak tržišta. U odnosu na isto razdoblje prošle godine, kada je cijena bila na vrhuncu, bitcoin je izgubio 3/4 vrijednosti. Tada je cijena dosezala preko 66.000 dolara za jedan bitcoin.
Od početka godine cijena je pala 65 posto, u zadnjih pola godine 48 posto, zadnjih mjesec dana 16 posto, a zadnjih tjedan dana 20 posto (u trenutku pisanja teksta). Ethereum, druga najpopularnija valuta, nema ništa bolje rezultate, piše Index.hr.
Sve ostale kriptovalute uglavnom prate kretanja cijena bitcoinaBitcoin je decentralizirana, distribuirana, anonimna platna ... pa je situacija slična, ako ne i gora. Pad cijene nije alarmantan sam po sebi, radi se o barem četvrtom takvom događaju ove godine, ali uzrok kolapsa tržišta oslikava sve probleme kriptovaluta.
Lavina krenula na – Twitter-u
Kao što je to popularno zadnjih godina, sve je počelo na Twitteru. Direktor Binancea, najveće kriptomjenjačnice na svijetu, objavio je da povlači sva sredstva iz kriptomjenjačnice FTX. A upravo je Binance trebao spasiti FTX. 8. studenog Binance je trebao kupiti FTX kako bi spasio tu mjenjačnicu koja se našla u financijskim problemima nakon vala povlačenja sredstava korisnika.
Binance je već 9. studenog odustao od te ideje. Shvatili su da će trebati oko 6 milijardi dolara za pokrivanje financijske rupe u FTX-u, odnosno razlike između imovine i obveza. Uz to, državni regulatori SAD-a pozorno prate poslovanje FTX-a zbog sumnji u malverzacije sredstvima klijenata.
Postoje sumnje da je Binance planirao uništiti FTX. U nedjelju je direktor Binancea na Twitteru najavio da kriptomjenjačnica povlači sve svoje uloge u FTT-ju, tokenu mjenjačnice FTX.
Razlog je zabrinutost oko kriptofonda Alameda Research, koji ima istog vlasnika kao mjenjačnica FTX. U javnost je izašla informacija da je većina sredstava fonda u tokenu FTT, koji “izdaje” kriptomjenjačnica FTX i njime daje određene popuste svojim korisnicima.
Kompleksna mreža valuta
Ako vam nije baš jasno što ste točno pročitali, ne trebate se brinuti. Malo kome je zaista jasno, a kompleksnost kriptosvijeta postala je toliko velika da nekoliko objava na Twitteru može srušiti cijelo tržište.
Ukratko, kompanija koja trguje kriptovalutama većinu svoje imovine ima u obliku kriptovalute koju izdaje kriptomjenjačnica koja ima istog vlasnika kao ta trgovina koja trguje kriptovalutama. Ostala značajna imovina u bilanci uključuje 3.37 milijardi dolara drugih kriptovaluta i više od milijardu dolara kriptovalute solana. Jedan od najranijih investitora je bio upravo vlasnik fonda Alameda za trgovanje kriptovalutama i kriptomjenjačnice FTX.
Kriptotržište postalo je kompleksna mreža valuta koje su jedna drugoj garancija vrijednosti, kriptomjenjačnice kojima je većina imovine u kriptovalutama i koje same imaju “interne” kriptovalute. Uz to su nastale brojne kriptobanke, kriptofondovi i druge financijske institucije koje obećavaju ekstremno visoke povrate na uloženo i brzu zaradu.