Cijene nafte pale su za više od jedan posto dok investitori prate razvoj događaja u Crvenom moru. Gdje se prijevoznici vraćaju usprkos jučerašnjim napadima na brodove koji su izvršeni iz Jemena.
Posjećamo o problemima s kojima se susreću prijevoznici u Crvenom moru, Financa je pisala. Naime, napadi na trgovačke brodove u Crvenom moru, posebno u i oko tjesnaca Bab el-Mandeb, imaju ogroman potencijal da se pretvore u veliku svjetsku krizu. Znatno veću nego što je kriza u Pojasu Gaze, pa čak i veću nego što je rat u Ukrajini.
Barel brent nafte trenutno se prodaje za 80,05 dolara. Barel sirove nafte u Sjedinjenim Američkim Državama košta 74,54 dolara.
Danska brodarska kompanija “Mersk” saopćila je da je zakazala plovidbe nekoliko desetina kontejnerskih brodova kroz Suetski kanal i Crveno more u narednim tjednima. Nakon što je ovog mjeseca pozvala na privremenu obustavu tih ruta nakon napada jemenskih Huti pobunjenika, koji imaju potporu Irana.
Francuski CMA CGM je takođe saopćio da nastavlja prolaske kroz Crveno more. Ovo se desilo nakon raspoređivanja multinacionalne operativne grupe u tom regionu, prenio je BHRT.
“Mislim da moramo da sačekamo i vidimo da li pojačane pomorske patrole i preusmjeravanje brodova dovode do smanjenja napada“, rekao je Kalum Mekferson, zaposlenik kompanije “Investek”.