Četvrtak, 21 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Polugodišnji rezultati tehnoloških tvrtki najbolji u 40 godina

Posljednji put kada su dionice tehnoloških tvrtki imale bolje prvo polugodište, Apple je reklamirao svoje stolno računalo Lisa, IBM je bio najvrjednija tehnološka kompanija u SAD-u, a Mark Zuckerberg se još nije ni rodio.

U petak je Nasdaq zaključio prvih šest mjeseci ove godine s porastom od 1,5%, čime je njegov dosadašnji dobitak za 2023. dosegnuo 32%, piše CNBC. To je najoštriji skok indeksa u prvoj polovini godine od 1983., kada je Nasdaq porastao 37%.

To je zapanjujuće postignuće, s obzirom na ono što se dogodilo u tehnološkoj industriji u protekla četiri desetljeća. Microsoft je izašao na burzu 1986., što je izazvalo procvat PC softvera. Zatim su 1990-ih došli internetski preglednici, što je dovelo do godina rasta cijena dionica e-trgovine, pretraživanja i računalnog umrežavanja. U proteklom desetljeću pojavile su se mega kapitalizirane tvrtke vrijedne bilijune dolara, koje su danas najvrjednije tvrtke.

Dok su ta prethodna razdoblja karakterizirala stalne uspone, nijedno od njih nije imalo početak godine koja bi bila konkurentna 2023-oj.

Što je još više zapanjujuće, to se događa u ovoj godini dok je američko gospodarstvo još uvijek u opasnosti od skliznuća u recesiju i suočavanja s bankovnom krizom, što je istaknuto kolapsom banke Silicon Valley u ožujku, financijske jezgre za veći dio svijeta poduzetničkih i startup tvrtki. Federalne rezerve također su stalno povećavale svoju referentnu kamatnu stopu na najvišu razinu od 2007.

No trenutak je uvijek pokretač kada je riječ o tehnologiji, a ulagači se notorno boje da ga ne propuste, čak i ako se istovremeno brinu zbog procjena.

Oporavak nakon teške 2022.

Nakon jadne 2022. godine, u kojoj je Nasdaq izgubio jednu trećinu svoje vrijednosti, glavna priča bila je smanjenje troškova i učinkovitost. Masovna otpuštanja u Alphabetu, Meti i Amazonu, kao i u brojnim manjim tvrtkama otvorila su put oporavku i realističnijim izgledima za rast.

Meta i Tesla, koje su prošle godine bile oštećene, u ovoj su godini, do sada, više nego udvostručile vrijednost. Alphabet je porastao za 36% nakon pada od 39% u 2022.

Niti jedna od tih kompanija nije bila ni blizu prošli put kad je Nasdaq imao bolji početak godine. Izvršni direktor Mete Zuckerberg, koji je 2004. stvorio tvrtku Facebook, rođen je 1984. Tesla je osnovana 2003., pet godina nakon Googlea, prethodnika Alphabeta.

Kako je 2023. odmicala, pažnja se usmjerila na umjetnu inteligenciju i poplavu aktivnosti oko generativnih AI chatbotova, koji na tekstualne upite odgovaraju inteligentnim odgovorima. Microsoftov OpenAI postao je poznato ime sa svojim programom ChatGPT. Novce se slijevaju i u Nvidiju, čiji se čipovi koriste za pokretanje AI radnih opterećenja u mnogim tvrtkama koje koriste prednosti najnovija dostignuća.

Dionice Nvidije skočile su 190% u prvoj polovici godine, podigavši tržišnu kapitalizaciju ove 30-godišnje tvrtke preko 1 trilijuna dolara.

Obzirom da je tema umjetna inteligencije sve glasnija, mislim da će tehnologija i dalje ostati dominantna.

Bryn Talkington, upravljački partner u Requisite Capital Managementu

Talkington, čija tvrtka drži dionice Nvidije, rekao je da taj proizvođač čipova ima jedinstvenu priču i da se njegov rast ne dijeli u cijeloj industriji. Umjesto toga, velike tvrtke koje rade na umjetnoj inteligenciji moraju mnogo trošiti na Nvidijinu tehnologiju.

“Nvidia ne posjeduje samo lopate i sjekire za ovu zlatnu groznicu vezanu za umjetnu inteligenciju,” rekao je Talkington. “Oni su zapravo jedina željezarija.”

Sjećate se Lise od 10.000 dolara?

Apple nije doživio tako dramatične dobitke, ali dionice su i dalje porasle za 50% ove godine. Trgovao je rekordno i došao na tržišnu kapitalizaciju od 3 trilijuna dolara.

Apple i dalje računa na iPhone za najveći dio svojih prihoda. Ali njegov najnoviji skok u virtualnu stvarnost s najavom Vision Pro slušalica ovog mjeseca pomogao je oživjeti entuzijazam ulagača. Bilo je to prvo veće izdanje Appleovog proizvoda od 2014. godine, a bit će dostupan početkom sljedeće godine po cijeni od 3499 dolara.

To zvuči mnogo, osim u usporedbi s cijenom za njihovo prvo računalo Lisa, koje je Apple izbacio prije 40 godina. To računalo, nazvano po kćeri suosnivača Stevea Jobsa, imalo je početnu cijenu od 10.000 dolara, što ga je držalo daleko od dosega uobičajenih potrošača.

Appleov prihod 1983. iznosio je otprilike 1 milijardu dolara. Ili približno iznosu novca koji je tvrtka donosila jednog prosječnog dana u prvom kvartalu 2023. (Appleovo fiskalno drugo tromjesečje).

Tehnologija je bila jasna priča za dionička tržišta u prvoj polovici godine, jer je S&P 500 zabilježio rast od 16%, a Dow Jones Industrial Average samo 2,9%.

Ulagači koji traže crvene zastavice pred drugu polovicu ne moraju ići daleko.

Globalna ekonomska zabrinutost i dalje postoji, naglašena neizvjesnošću oko rata u Rusiji i Ukrajini i tekućim trgovinskim napetostima s Kinom. Kratkoročne kamatne stope sada su iznad 5%. Što znači da ulagači mogu dobiti bezrizične povrate u srednjim jednoznamenkastim brojevima od depozitnih potvrda i štednih računa s visokim prinosom. Još jedan znak skepticizma je nepostojanje tehnološkog IPO tržišta. Budući da tvrtke u razvoju i dalje ostaju po strani unatoč rastućem entuzijazmu u cijeloj industriji.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno