Europski parlament prihvatio je Zakon o duljem trajanju uređaja. Zakon bi trebao potaknuti proizvođače da proizvode kvalitetnije uređaje. Zakon između ostaloga zabranjuje programirano kvarenje uređaja. Također, omogućuje bolje informiranje potrošača o trošku i mogućnosti popravka, navodi predlagateljica Zakona, zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan.
Prema istraživanjima uređaji se najviše kvare između druge i treće godine uporabe, kad istekne obvezno jamstvoJamstvo je odgovornost jedne osobe za obvezu koju druga osob.... Čak 94 posto građana smatra da su uređaji kupljeni prije 20 i više godina trajali dulje nego oni koje možemo kupiti danas. Čak ih 60 posto vjeruje da je vijek trajanja uređaja ili određenih dijelova danas unaprijed programiran.
Takvu praksu smo odlučili zaustaviti, kaže Biljana Borzan. “Ovaj Zakon će zabraniti prodaju uređaja koji imaju ugrađene kvarove koji rezultiraju tima da uređaji traju kraće nego što je nužno.”
Zakon na snagu stupa nakon dvije godine. To je razdoblje prilagodbe. Cilj zakona nije uništiti industriju i radna mjesta, nego dati im vremena da se prilagode i usklade svoje poslovne interese u, na primjer, proizvodnji rezervnih dijelova.
Važan aspekt Zakona vezan je uz ekološke oznake. One će jasno ukazivati da je riječ o proizvodu koji ima pozitivan utjecaj na okoliš. Na svim uređajima će biti dobrovoljna oznaka koja će ukazivati koliko godina jamstva proizvođač nudi mino one dvije godine obveznog jamstva.
Udruge potrošača pozdravljaju Zakon, ali upozoravaju da tek treba vidjeti kako će se provoditi na terenu.