Subota, 19 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Prijete li Bosni i Hercegovini sporovi u kojima bi mogla ostati bez 2 milijarde KM

Gubitak arbitražnog spora sa slovenskom kompanijom Viadukt, a koji je pokrenut nakon što je RS raskinuo ugovor o koncesiji za gradnju hidroelektrane na rijeci Vrbas, a na temelju čega je potrebno isplatiti 110 milijuna KM, tek je jedan od sporova, piše Večernji List.

Upozorava se da je tu i nekoliko drugih, financijski još vrjednijih sporova. Gubici bi mogli imati dramatične posljedice za Bosnu i Hercegovinu. Uslijed ovoga se postavlja opravdano pitanje zbog čega se godinama čekalo? Zašto nisu uloženi dodatni resursni, vrijeme i znanje kako bi se izbjegao najcrnji scenarij.

Trenutno dva negativna scenarija

Jedan od slučajeva odnosi se na arbitražu koju je po osnovi ulaganja u RiTE Ugljevik pokrenula Slovenija. Tu su još i slučajevi poput zahtjeva Hrvatske elektroprivrede (HEP), koja je na temelju prijeratnih ulaganja u Rudnik i termoelektranu Gacko (RiTE), tražila odštetu. Također, postoji slučaj koji se odnosi na vjetropark Nevesinje.

U ovom trenutku arbitražni spor s Viaduktom rezultirao je dvama negativnim scenarijima. Prvi je blokada sredstava za Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), ključnu agenciju za upravljanje zračnim prostorom BiH. Drugi se odnosi na sudske presude na izvršenje nad imovinom Centralne banke u Banjoj Luci i Mostaru.

Državni ministar prometa i veza Edin Forto održao je sastanak s predstavnicima sindikata zaposlenih u BHANSA. Naglasio je kako je jedan problem činjenica da je jedna kompanija iz Slovenije u međunarodnom arbitražnom postupku pobijedila za dug koji je proizvela Vlada RS-a. Izvršenje je stavljeno na račun BHANSA-e, i ta je agencija kolateralna šteta za nešto što nema veza s njima.

Novi sporovi tek dolaze

Drugi je problem kako će BiH uspostaviti presedan isplate ovakvih arbitražnih presuda. Treba imati u vidu da, prema informacijama koje imamo, kojih je Pravobraniteljstvo BiH svjesno, postoji nekoliko procesa koji su po iznosima daleko veći, višestruko veći. Broje se u stotinama milijuna eura. Kako sada riješiti ovu izvršnu isplatu, ovaj dug koji je proizveo RS otplatiti, a blokirani su računi BiH?
To će uspostaviti presedan za sve buduće koje budu dolazile. To je problem koji moramo riješiti – upozorio je Forto.

Još jedan problem, naveo je, je činjenica da ako se ne riješi privremeno financiranje BHANSA-e, BiH može pretrpjeti štetu koja nadilazi iznos od 110 milijuna. Naglasio je da ako BHANSA obustavi rad ili iz europskih institucija bude procjena da ova agencija neće moći raditi na najbolji mogući način, BiH ne samo da će izgubiti prelete i prihode koji se broje u desecima milijuna maraka već i potencijalno izgubiti kontrolu nad nebom.

Edin Forto će riješiti privremeno financiranje BHANSA-e

Zbog svega navedenog Forto je naglasio da je na Vijeću ministara inzistirao da se riješi pitanje privremenog financiranja BHANSA-e. Potvrdivši kako je pripremio odluku koja će se poslati na sjednicu u utorak.

Pitanje koje je u fokusu javnosti, kao što se može vidjeti, tek je jedno od onih koja bi mogla imati katastrofalne posljedice za financijsku situaciju u Bosni i Hercegovini. Zamjenik ministra financija i riznice BiH Muhamed Hasanović nedavno je za N1 kazao kako je presuda u slučaju Viadukt samo jedna od manjih presuda. Naglasio je da se zapravo u postupku nalazi čak pet arbitražnih postupaka u vrijednosti blizu 2 milijarde maraka.

Imamo Nevesinje, otprilike veličine kao slučaj Viadukt. Imamo Ugljevik, koji je 650 milijuna eura, a tu je i Gacko.
Osim Viadukta, imamo pet arbitraža koje su trenutačno u postupku, čija je vrijednost blizu dvije milijarde – kazao je on. Dodavši i kako odvjetnički ured koji zastupa Slovence u slučaju Viadukt zastupa i stranu koja je tužila vezano uz vjetropark Nevesinje. Hasanović se složio s konstatacijom kako je strategija RS-a urušiti državne institucije i pokazati njihovu nefunkcionalnost.
Osim ovih slučajeva koji se vežu uz RS, Postoje i drugi slučajevi. Najznačajniji je međunarodni arbitražni postupak u pravnoj stvari tužitelja Pramod Mittal, Sangeeta Mittal, Vartika Mittal, Shristi Mittal i Divyesh Mittal protiv Bosne i Hercegovine.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno