Srijeda, 18 prosinca, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Proicirani gubitak Elektroprivrede BiH oko 20 mio. KM, neophodna značajna ulaganja

Elektroprivreda BiH na kraju tekuće godine planira ostvariti gubitak u iznosu 21,2 milijun KM. Riječ je o procjeni koja se navodi u prijedlogu Plana poslovanja Elektroprivrede BiH za period 2025-2027. godine.

Podsjećamo naše čitatelje je ovo javno poduzeće u protekloj, 2023. godini ostvarilo gubitak od 331 milijuna KM. Stoga moglo bi se doći do zaključka da je u tekućoj godini došlo i dijelom do konsolidacije poslovanja. Uzimajući u obzir da su gubitci znatno niži. Pored toga, gubitak za 2024. godinu i ne zvuči dramatično, s obzirom na alarmantne vijesti o padu izvoza električne energije i problemima sa rudnicima s kojima su se suočili u tekućoj godini.

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EP BiH) je izradila plan poslovanja za period od 2025. do 2027. godine, a kojim je tretirano od rizika po poslovanje do ulaganja.

Skupština ovog poduzeća bi na sjednici zakazanoj za 27. prosinca trebala razmatrati spomenuti plan.
Aktuelni menadžment Elektroprivrede, na čelu s generalnim direktorom Sanelom Buljubašićem, u nekoliko navrata je najavilo poduzimanje niza mjera za poboljšanje poslovanja. Procijenjeno je da je u naredne tri godine potrebno investirati 2,12 milijardi KM da bi se poslovanje poboljšalo.

Rizici poslovanja Elektroprivrede BiH

Kao najvažniji rizici u poslovanju istaknute su cijene električne energije, cijene uglja i ostalih proizvodnih faktora te loše tehnološko i financijsko stanje većine rudnika iz koncerna Elektroprivrede.

Napomenuto je da je rizik i oporezivanje ugljendioksida (CO2) koji se emitira prilikom proizvodnje električne energije iz fosilnih goriva. Naime, Europska unija namjerava uvesti od 2026. ako Bosna i Hercegovina do tada ne uspostavi sustav trgovine emisijama (EU ETS). I ovi porezi će uzrokovati rast cijene električne energije.

Prednosti

Kao prednostima i šansama EP BiH u poslovanju u naredne tri godine, između ostalih, izdvojeni su tehnički i ljudski resursi. Za koje je procijenjeno da mogu biti ozbiljan i pouzdan konkurent na domaćem i regionalnom tržištu; Planirano je učlanjenje Elektroprivrede na burzama električne energije SEEPEX (Srbija) i CROPEX (Hrvatska). Korištenje vjetroenergije i solarne energije, što podrazumijeva više od 10 projekata vjetroelektrana i solarnih elektrana, a čija je ukupna vrijednost veća od milijardu KM.

Termoelektrane se ne zatvaraju u naredne tri godine

Plan poslovanja podrazumijeva modernizaciju postrojenja za proizvodnju električne energije i distributivne mreže. Prema ovom planu, termoelektrane neće biti zatvorene u naredne tri godine. “S ekonomskog aspekta, uvažavajući potrebe i održive tranzicije i poslovanja rudarskog sektora, najvažniji prioriteti su nastavak modernizacije, odsumporavanja i denitrifikacije termoelektrana u Tuzli i Kaknju”, naglašeno je.

Među kapitalnim projektima navedeni su izgradnja hidroelektrane Janjići, vjetroelektrane Vlašić i solarne elektrane Gračanica. Najavljeno je i prestrukturiranje rudnika na osnovu projiciranih potreba termoelektrana i komercijalnog tržišta.

Detaljan plan možete pročitati na linku.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno