Podatke kolika je prosječna plaća nam često govori kakvo je stanje ekonmije u pojedinoj državi. U zemljama na Balkanu, ovim brojkama se licitira kada se želi prezentirati trenutna ekonomska situacija. Prosjek od 500 eura, najčešće je spominjana brojka koja postavljena kao granica u mnogim državama. Moramo biti sretni pa zaključiti da je većina blkanskih država ovu čarobnu granicu nadmašila. Neki su s prosjekom, pa skoro utrostručili što je pohvalno. Donosimo analizu prosječnih plaća u Bosni i Hercegovini te državama koje nas okružuju.
Podatak o prosječnoj plaći nije optimalan pokazatelj života u nekoj državi. Često se dešava da manji broj ljudi s većim plaćama, narušava stvarnu sliku gospodarstva. Plaće ovise i o djelatnosti, pa tako, recimo, ako se bavite turizmom u Hrvatskoj, zarada vam je oko 640 eura, tek nešto više od prosječne zarade za Bosnu i Hercegovinu koja iznosi 602 eura.
Sa druge strane, ako ste u industriji proizvodnje pića u Hrvatskoj, prosječna mjesečna zarada vam je 2.070 eura, što je mistična brojka koja se u Srbiji spominje za pće programera sa srednjim nivoom iskustva, navodi Patria.
Na Kosovu su najveće plaće za distribuciju električnom energijom i plinom – 949 eura i u informiranju i komunikacijama – 757 eura. Najmanje prosječne zarade na Kosovu su u pružanju usluga smještaja i hrane – 281 euro.
Ako u Srbiji prerađujete drvo, prosječna neto plaća je 392 eura. Ako ste educiran programer prosječna zarada je 2.186 eura.
Dok zarade prilično variraju, neki trendovi i dalje su zajednički za region. Najviše se zaradi u glavnim gradovima. Tako je prosječna plaća u Zagrebu 1.187 eura, što je 15 posto više od prosjeka države. U Beogradu, prosječna je plaća 851 euro, što je čak 27 posto više od prosječne zarade u Srbiji.