Marcel Schwantes je svoju karijeru posvetio analizi radne atmosfere i zaposlenika. Posebno ga zanimaju otpuštanja zaposlenika.
Budući da nema kristalnu kuglu, kako je napisao, koja bi mu dala odgovore na pitanja, obavio je tisuće razgovora sa zaposlenicima. Cilj je bio pronaći odgovor na pitanje koji su razlozi otkaza i što zaposlenici zapravo misle, ali neće reći.
Da bi se bavio ovom tematikom, Schwantes se svakako morao pozabaviti i međuljudskim odnosima. Prvenstveno odnosom menadžer – zaposlenik. Odgovori koje je dobio u navedenim razgovorima samo su potvrdili da su veze u korijenu problema s otkazima. Menadžeri još uvijek ‘vuku glavne konce’.
Odličan i prosječan voditelj
“Da se razumijemo, ima izvrsnih menadžera, ali isto toliko i vrlo prosječnih. Po čemu se razlikuju?
Dok su obojica uglavnom dobri u izvršavanju tehničkih zadataka, rasporeda, proračuna, rokova. Oni ‘sjajni’ su vođe kojima je stalo do svojih ljudi. Oni brinu o svojim zaposlenicima kao ljudskim bićima i brinu o tome da oni uspiju i idu naprijed“, napisao je Schwantes u uvodu izvješća nakon analize intervjua.
Razlozi za otkaz prema istraživanju
Volio bih još rasti i razvijati se, ići dalje.
Ovo je najčešće nepoznat razlog koji zaposlenici navode prije otkaza.
“Tu nekako ‘krivim’ menadžere koji moraju pratiti svoj tim, talente i sposobnosti članova, njihove težnje i snagu, njihovu osobnost. Svatko mora iskoristiti svoj potencijal i to je ključ”, zaključio je Švantesa.
Volio bih da je komunikacija bolja
Najbolja investicija je u znanje i komunikaciju. To će potvrditi veliki lideri od Warrena BuffettaWarren Buffett rođen je u Omahi 1930. Još u ranoj dobi raz... do daleko manje iskusnih.
“Dobra komunikacija počinje dobrim slušanjem.” I opet se obraćam menadžerima – pažljivo slušajte što vam vaši ljudi govore. I ne samo svojim riječima, nego i svojim tijelom i postupcima. Nije vaš posao da slušate da biste dali odgovor, već da istinski razumijete što vam govore. To je jedini put do dobrih odnosa”, piše Schwantes.
Želio sam fleksibilnije radno vrijeme
Marcel Schwantes vodio je ove intervjue tijekom pandemije. Činjenica je da su novi uvjeti života i poslovanja utjecali na promjenu stava zaposlenika prema radnom vremenu. Schwantes vjeruje da će se ovaj trend nastaviti i kada završi era Covida.
„Prema istraživanju provedenom 2021. godine, čak 80% zaposlenika očekuje da će im poslodavci omogućiti rad po „fleksibilnom radnom vremenu“. A čak 65% bi pristalo da im se u tom slučaju smanji plaća. Radno vrijeme od 9 do 17 sati polako odlazi u prošlost. Zato menadžeri i cijele tvrtke moraju pažljivo slušati potrebe svojih ljudi“, savjetuje na kraju istraživač i konzultant Marcel Schwantes.
Izvor: bonitet