Ruski tajkun nastoji poništiti sankcije Europske Unije. Njegov je odvjetnik sudu rekao da Abramovič nema ‘izravne ili neizravne veze s tragedijom koja se nažalost odvija u Ukrajini.’
Roman Abramovič nikada nije imao šanse izbjeći sankcije EU-a unatoč tome što nije bio povezan s ratom Kremlja u Ukrajini, tvrde njegovi odvjetnici.
Oko osobnosti Romana Abramoviča izrastao je pravi mit. Ne može otići na kavu u Starbucks, a da sljedeći dan naslovi ne objave njegovu namjeru da je krenuo kupiti taj lanac. Njegov posjet bilo kojem gradu na svijetu automatski će implicirati da će kupiti lokalni nogometni klub.
Thierry Bontinck, odvjetnik Romana Abramoviča
Bivši vlasnik nogometnog kluba Chelsea sankcioniran je u ožujku prošle godine zbog navodne koristi od svojih bliskih veza s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Ali i zbog toga što je, kroz svoje gospodarske aktivnosti, doprinio ratnoj škrinji Kremlja, piše Politico. Mjere EU-a uključuju zamrzavanje imovine i zabranu izdavanja viza.
Abramovič je prodao engleskog prvoligaša po najvišoj cijeni ikada plaćenoj za nogometnu momčad. Zaklada osnovana za raspodjelu 2,5 milijardi funti (gotovo 3 milijarde eura) prihoda od prodaje tek treba raspodjeliti novac na pružanje obećane pomoći žrtvama rata u Ukrajini.
Ovaj 56-godišnji tajkun bio je jedan od prvih pojedinaca koje je EU sankcionirala. Među prvima je i uložio tužbu kako bi odluka bila poništena. Želi da Vijeće EU plati milijun eura kako bi nadoknadili štetu njegovom ugledu. Taj bi novac trebao biti uplaćen dobrotvornoj zakladi za žrtve sukoba, navodi se u njegovim sudskim podnescima.
Abramovič je jedan od oko 1.600 ljudi i 200 kompanija koje je EU sankcionirala kao odgovor na rusku agresiju u Ukrajini. Među drugim istaknutim sankcioniranim poduzetnicima su Mikhail Fridman, Petr Aven i Alisher Usmanov.
Dvosjekli mač
U sudskoj raspravi u Luksemburgu o Abramovičevoj tužbi, njegov odvjetnik rekao je da je njegova slava potaknula EU da cilja upravo na njega, ali da je to pogrešno. Bontinck tvrdi da Abramovič nije imao koristi od bliskih odnosa s Putinom i – budući da je bio pasivni ulagač u rusku čeličanu Evraz – nije osigurao značajan prihod vladi.
Biti slavna osoba dvosjekli je mač. Zapitajte se: kada je rat počeo, je li ovaj vrlo poznati Rus imao šanse izbjeći restriktivne mjere? Odgovor je ne. Iako je živio, radio i ulagao na Zapadu više od 20 godina.
Thierry Bontinck
Abramovič nije trebao biti stavljen na popis zbog svog statusa, rekao je Bontinck. To je, ustvrdio je odvjetnik, bila pogreška, budući da niti jedan dokaz koji je iznijela EU ne dokazuje da je imao utjecaj na Putina.
Bontinck je dodao da Abramovič nema “nikakvu izravnu ili neizravnu vezu s tragedijom koja se nažalost odvija u Ukrajini”.
Nepovjerenje Vijeća EU
Vijeće EU, međuvladin dio 27-članog bloka koji predvodi sankcije, odbacilo je te argumente.
Abramovič je bio glavni dioničar Evraza, multinacionalne kompanije za proizvodnju čelika i rudarstva. Stoga je donosio novac ruskoj vladi, reklo je Vijeće. Sektor čelika i metalurgije doprinio je proračunu Kremlja desetke milijardi kroz poreze prošle godine, dodalo je Vijeće.
Vijeće stoga smatra da je g. Abramovič još uvijek vodeći i utjecajan poslovni čovjek. Molim vas, nemojte ni na trenutak vjerovati da je Evraz nebitan za ratne napore.
Michael Bishop, odvjetnik Vijeća
Međutim, čak i ako Abramovič dobije slučaj, možda mu sankcije neće biti ukinute zbog načina na koji funkcionira sustav EU. Što u biti daje manevar Vijeću da pronađe nove osnove za nametanje novih sankcija.
Sudski spor nije jedina borba u koju je Abramovič upleten.
Oligarh se našao na meti kritika kada je prošle godine otkriveno da je dobio portugalsko državljanstvo 2021. tvrdeći da je potomak sefardskih Židova. To je potaknulo istragu o postupcima rabina koji je pomogao milijarderu da dobije portugalsko državljanstvo.