Utorak, 13 svibnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

SAD i Kina postigle privremeni trgovinski sporazum: Carine značajno smanjene

Nakon višemjesečnih tenzija i neizvjesnosti na globalnoj sceni, Sjedinjene Američke Države i Kina postigle su privremeni trgovinski sporazum. Time je došlo do značajnog smanjenja međusobnih carina, što je odmah pozitivno utjecalo na financijska tržišta diljem svijeta. Trgovinski sukob između dvije najveće ekonomije svijeta blokirao je ogromne količine razmjene i izazvao zabrinutost investitora.

Smanjene carine na kineski uvoz

Sporazum predviđa snižavanje američkih carina na kineski uvoz s 145% na 30%, dok Kina uzvraća padom carina na američku robu sa 125% na 10%. Ove mjere odmah stupaju na snagu i vrijedit će naredna tri mjeseca, a iako privremene, predstavljaju važan korak prema stabilizaciji trgovinskih odnosa. Sukob je do sada pogađao robnu razmjenu vrijednu gotovo 600 milijardi dolara godišnje.

Burzovni indeksi su snažno reagirali, posebno u Europi gdje su dionice logističkih i luksuznih kompanija zabilježile znatan rast. Danski Maersk, koji je ranije upozoravao na smanjenje kontejnerskog prometa, bilježi skok dionica za više od 12%. LVMH i Kering, važni igrači u luksuznom sektoru, ostvarili su rast vrijednosti dionica od 7,4% odnosno 6,7%.

Otvoreni i konstruktivni razgovori u Ženevi

Pregovori su održani u Ženevi, gdje su sudjelovali visoki dužnosnici obje strane, uključujući američkog ministra financija Scotta Bessenta i trgovinskog predstavnika Jamiesona Greera. Dužnosnici su razgovore opisali kao otvorene i konstruktivne, naglašavajući zajedničku želju da se izbjegne ekonomska fragmentacija. Prethodne carinske politike, kako je navedeno, imale su učinak gotovo potpunog embarga.

Ovo su prvi visoki kontakti između dviju strana otkako je Donald Trump ponovno preuzeo predsjednički mandat. Nova administracija odmah je pojačala pritisak na kineski uvoz, posebno u osjetljivim sektorima poput poluvodiča, farmacije i čelika. Carine su u nekim segmentima dosegle rekordne razine, što je izazvalo poremećaje u globalnim opskrbnim lancima.

Trump je dogovor nazvao „potpunim resetiranjem odnosa“, ističući pritom odlučnost, ali i otvorenost prema suradnji. U pozadini pregovora bila je i tema borbe protiv ilegalne trgovine fentanilom, koji se u velikim količinama uvozi iz Kine. Iako vođeni zasebno, razgovori o tom pitanju također su ocijenjeni kao vrlo produktivni s američke strane.

Značajno je i to što sporazum ne uključuje konkretne sektorske ustupke, čime Washington zadržava stratešku slobodu u restrukturiranju lanaca opskrbe. Fokus i dalje ostaje na ključnim industrijama, gdje SAD planira smanjiti ovisnost o azijskom uvozu i jačati domaću proizvodnju. Time se šalje jasan signal dugoročnog strateškog pristupa.

Kako prenosi Poslovni puls, tržište je interpretiralo dogovor kao pozitivan za globalnu ekonomiju, barem u kratkom roku. Iako je neizvjesnost i dalje prisutna, ovaj korak pruža mogućnost smanjenja napetosti i ponovne normalizacije trgovinskih tokova. Analitičari upozoravaju da će sljedeći mjeseci pokazati hoće li doći do trajnijeg rješenja.

Za sada, tržišta su reagirala optimistično, a investitori se nadaju da će privremeni dogovor otvoriti vrata dugoročnijem miru u trgovinskim odnosima dvaju globalnih giganata.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno