Sjedinjene Američke Države najavile su planove za uvođenje visokih carina na uvoz solarnih panela iz četiri zemlje jugoistočne Azije. Ove mjere uslijedile su nakon opsežne istrage koja je pokrenuta prošle godine. U njoj su sudjelovali američki proizvođači solarne opreme. Oni su od tadašnje administracije predsjednika Joea Bidena zatražili zaštitu svojih poslovnih interesa, tvrdeći da se tržište suočava s nepravednim konkurentskim uvjetima.
Panele smatraju nepravedno jeftinima
Ministarstvo trgovine SAD-a smatra kako su proizvodi solarnih panela iz Kambodže, Tajlanda, Malezije i Vijetnama nepravedno jeftini zbog subvencija koje dolaze od strane Kine. To se, prema njihovim tvrdnjama, odražava na damping uvoza koji šteti domaćoj industriji. Kao odgovor na ove optužbe, predložene su carine koje će varirati ovisno o zemlji i tvrtkama koje proizvode te panele. Neki izvoznici iz Kambodže mogli bi se suočiti s carinama do čak 3.521 posto, jer se tvrdi da nisu surađivali u istragama. Takve visoke carine imaju cilj obeshrabriti damping i nepravedno subvencioniranu konkurenciju.
Za proizvode kineskih tvrtki kao što su Jinko Solar i Trina Solar, koje proizvode panele u Maleziji i Tajlandu, carine će biti znatno niže. Na panele proizvedene u Maleziji carine će biti nešto iznad 41 posto. Carina za one iz Tajlanda biti opterećeni carinama od 375 posto. Ove mjere mogu značajno utjecati na cijene solarnih panela u SAD-u. To bi moglo rezultirati višim troškovima za krajnje korisnike i instalacije.
Konačnu odluku o tim carinama donijet će Međunarodna trgovinska komisija SAD-a. Očekuje se da će se to dogoditi u lipnju ove godine. Ova odluka bit će ključna za oblikovanje budućnosti tržišta solarnih panela u SAD-u, jer će imati dugoročne posljedice na globalne lance opskrbe i konkurenciju u industriji.
Ove carine dolaze u kontekstu američke strategije jačanja domaće proizvodnje čiste energije i smanjenja ovisnosti o uvozu, pišu Financije. Povećanje troškova solarnih panela može usmjeriti američko tržište prema većoj proizvodnji solarnih panela na domaćem tlu. Međutim, to može povećati cijene za krajnje korisnike. Iako takve mjere mogu izazvati početne poteškoće, zagovornici ističu da su potrebne za zaštitu američkih radnih mjesta i dugoročnu održivost tržišta.