Ako još niste pogledali Netflixov dokumentarac o neumornom Schwarzeneggeru, a volite stvarne priče o stvarnim uspjesima, ‘Arnold’ je dobra preporuka. Mini-seriju o superzvijezdi austrijskog podrijetla, bivšem graditelju, glumcu i guverneru režirao je Leslie Chilcott i podijelio je u tri dijela.
Od seoskih utega do Hollywooda
Tajnu ovog, priznat ćete, zapanjujućeg životnog puta i uspjeha Schwarzenegger otkriva u prvom dijelu trilogije. Prisjećajući se malog austrijskog sela Tal i svog podrijetla.
Vizija je bila oslonac i pokretačka snaga na kojoj Schwarzenegger inzistira kroz sva tri dijela. Na samom početku priče o sportu kaže da je sada u ovim godinama (75) siguran da ima talenta jasno vidjeti stvari pred sobom.
“Kada nešto jasno vidim u svojoj mentalnoj slici, u svom umu, bio sam siguran da se to može postići.” Sada znam da nema sumnje da svatko može ostvariti svoje vizije”, rekao je Schwarzenegger.
Koraci koje je sportaš-glumac-političar poduzeo kako bi ‘pretvorio svoje snove u stvarnost’ nude nacrt koji svatko može upotrijebiti da stigne s mjesta gdje je danas na mjesto gdje želi biti.
Schwarzenegger i mentalne slike
Poduzetnički duh i poriv koje je Schwarzenegger prepoznao u sebi potaknuli su ga da pronađe primjere iz stvarnog života za oponašanje. Kao i svaki poduzetnik koji pokušava prekršiti normu, mora upotrijebiti svu svoju maštu kako bi izgradio život koji je daleko od običnog. Imao je poduzetnički duh, ali nije imao primjera za oponašanje. Tako je započeo s mentalnom slikom boljeg života izvan sela Tal.
Izgradio je tim mentora iako ih nije osobno poznavao. Oblijepio je zidove svoje sobe posterima Rega Parka, engleskog bodibildera koji je postao glumac.
“Ako je on mogao otići iz Leedsa u Engleskoj, onda sam i ja mogao otići odavde”, prisjetio se Schwarzenegger.
Uslijedila je 1968. godine pobjeda na natjecanju Mr. Universe u Londonu. Kako je sam rekao, Hollywood koji je slijedio London rezultat je rada na mentalnim slikama i vizijama koje su bile jasne i specifične.
Kako bi postao Mister Universe, Schwarzenegger je točno planirao korake koje će morati poduzeti. Teretana je bila svakodnevna obaveza kao i lokalna odmarališta. Vježbao je pet-šest sati dnevno sa smiješkom. Bio je siguran da ga svako ponavljanje dovodi bliže cilju. To je takozvani ‘obrnuti inženjering’. Krećete od cilja da budete motivirani za naporan rad i pomicanje granica. Točno znate što trebate učiniti svaki dan.
Potražite sljedeću planinu
Schwarzenegger se oduvijek divio Edmundu Hillaryju. Ne samo zato što je bio istraživač i što se među prvima popeo na Mount Everest. Dive mu se zbog njegova načina razmišljanja. Hillary je jednom napisao:
“Dok sam bio na vrhu Everesta, gledao sam preko doline prema velikom vrhu Makalu i mentalno razrađivao rutu kojom bih se mogao popeti na njega.”
Hillary se uvijek fokusirao na sljedeći vrh. Ovakvo razmišljanje nadahnulo je Schwarzeneggera da vidi svoje sljedeće vrhove koje treba osvojiti – glumu i politiku.
“Možete rasti samo onoliko koliko vam to dopušta vid”, rekao je Arnold.
Iako je na početku ove dokumentarne trilogije sposobnost viđenja budućnosti nazvao svojim nesvakidašnjim talentom. Sada je uvjeren da taj talent leži u svima. A jedini način je slijediti korake kako biste otključali moć koju krije ovaj talent.
“Ljudi će pamtiti moje uspjehe, ali će pamtiti i moje neuspjehe.” Ista ekipa koja mi je 70-ih govorila da sam lud što sanjam da postanem glumac, kasnije mi je rekla da sam lud i zato što na filmovima zarađujem 30 i 40 milijuna i želim se baviti politikom. Sve dok su mi govorili da je ono što želim nemoguće, bio sam sve uzbuđeniji da im dokažem da nisu u pravu”, priznao je Arnold Schwarzenegger u novom dokumentarcu ‘Arnold’, u dijelu trilogije o svojoj trećoj karijeri.
Izvor: bonitet