Nedjelja, 8 rujna, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Stvaranje plana i ostvarenje financijskih ciljeva za prijevremenu mirovinu

Bez obzira na dob, postizanje financijskog cilja za raniji odlazak u mirovinu zahtijeva značajne prilagodbe financija i životnih navika te spremnost na odricanja.

Postizanje financijske slobode prije starosne mirovine zahtijeva temeljit plan, prenosi Poslovni. Ako zaista želite ostvariti uvjete za ranije napuštanje karijere s punim radnim vremenom, ovo su ključni koraci koje trebate poduzeti kako biste krenuli u pravom smjeru.

Definirajte svoje ciljeve

Prije nego što pronađete način za odlazak u prijevremenu mirovinu, morate definirati kako želite živjeti u tom razdoblju. Vaš budžet će ovisiti o tom planu.

Planirate li potpuno prestati raditi ili nastaviti s honorarnim ili nepunim radnim vremenom? Imate li posebne planove poput putovanja, hobija ili drugih aktivnosti koje će zahtijevati dodatne troškove? Ako imate višak stambenog prostora, razmišljate li o preseljenju u manji stan kako biste uštedjeli? Namjeravate li ostati živjeti na istom mjestu?

Na ta pitanja trebate dati jasne odgovore kako biste mogli izraditi realan plan.

Izradite okvirni proračun za mirovinu

Kada postavite prioritete i zamislite svoj novi način života, lakše ćete procijeniti koliko će vam novca godišnje trebati za život. Još jedan bitan faktor je ciljana dob za umirovljenje, što utječe na vaš proračun.

Na primjer, ako planirate umiroviti se sa 55 godina, bit će vam potrebno osigurati dovoljno sredstava za pokrivanje troškova života do 65. godine, kada stječete uvjete za starosnu mirovinu. Ako imate mjesečnu plaću od 1500 eura i želite zadržati isti životni standard u ranoj mirovini, trebat ćete uštedjeti najmanje 18.000 eura godišnje za svaku godinu prijevremene mirovine.

Dakle, ako planirate živjeti s godišnjim budžetom od 18.000 eura, vaš cilj bi trebao biti dosegnuti najmanje 180.000 eura na vašem prijelaznom računu do dobi kada steknete pravo na punu mirovinu. Međutim, ako želite zadržati isti životni standard i nakon što dobijete starosnu mirovinu, bit će vam potrebno osigurati više sredstava od navedene svote, s obzirom na to da vam starosna mirovina neće jamčiti isti standard.

Evaluirajte svoj trenutni financijski položaj

Planiranje prijevremene mirovine slično je planiranju dugog putovanja. Samo poznavanje odredišta nije dovoljno. Potrebno je razumjeti polazište i udaljenost koju trebate prijeći kako biste tamo stigli.

Put prema ranom umirovljenju započinje s otplatom dugova i izbjegavanjem novih zaduženja. Sljedeći korak je stvaranje financijskog plana za mirovinu, prilagođenog vašim ciljevima umirovljenja i preferiranom načinu života.

U planu se preporučuje optimizacija životnih troškova i povećanje prihoda. Analizirajte svoju mjesečnu potrošnju kako biste identificirali troškove koje možete smanjiti ili eliminirati. Razmislite o promjeni životnih navika radi ostvarivanja ušteda. Na primjer, umjesto vožnje na posao automobilom, razmislite o korištenju bicikla ili javnog prijevoza, smanjite troškove hrane iz restorana i brze hrane te se usmjerite na pripremu obroka kod kuće. Također, razmotrite primjenu mjera za uštedu energije i slično.

Preporučuje se eventualno pronalaženje dodatnog posla kako biste povećali prihode.

Napravite plan za mirovinu

Kada postignete stabilnost u svojim financijama, možete započeti s izgradnjom mirovinskog fonda iz kojeg ćete financirati ranu mirovinu. Iskoristite stručnu financijsku pomoć kako biste oblikovali plan mirovine koji će vam osigurati dostizanje željenog proračuna. Postoje različite opcije ulaganja na raspolaganju, uključujući dobrovoljnu mirovinsku štednju, ulaganje u vrijednosne papire te nekretnine.

Važno je razviti naviku redovne štednje i ulaganja svakog mjeseca. Kada to postignete, koristit ćete prednosti vremena i složenog rasta.

Važno je da vaš dugoročni plan za mirovinu osigura prihode barem u visini vaše plaće prije umirovljenja. Za postizanje tog cilja, ključno je uključiti dobrovoljnu mirovinsku štednju i dugoročni investicijski portfelj.

Pripremite se na neka odricanja

I na kraju, morate se suočiti s vlastitim odlukama. Ako stvarno želite postići raniju financijsku slobodu, bit ćete suočeni s potrebom za odricanjem. To je često najizazovniji korak, koji predstavlja prepreku za većinu ljudi.

Mnogi maštaju o prijevremenoj mirovini, ali nisu spremni uložiti težak rad niti se odreći kako bi to postigli. Bitno je zapamtiti da ništa vrijedno ne dolazi bez određene cijene. Ulaganje kapitala, vremena i žrtva su neizbježni koraci prema prijevremenoj mirovini.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno