Saudijska Arabija objavila je u utorak da je njezin privatni sektor nepovezan s naftom, porastao najbržim tempom od rujna 2014. godine. Sektori diverzifikacije ovisnosti o nafti uključuju turizam, građevinarstvo i financije. Aktivnost je u tim sektorima u četvrtom tromjesečju porasla za 4,6 posto, snažnije od ekonomije u cjelini. S&P zaključuje da su već nadmašili naftu.
Šeici znaju da će se uporaba fosilnih goriva smanjiti. UAE je bio među prvima u okretanju drugim poslovnim nišama što je uključivalo i normalizaciju odnosa s Izraelom. Jedino još Putin ne vjeruje da će ikad prestati korištenje fosilnih goriva. Možda i neće, ali bit će sporadično.
Situacija nije idealna ni za obnovljive izvore energije, stigao je Trump, a i zamah zelene tranzicije malo se ispuhao.
Norveški Equinor u jugoistočne Azije više nemaju dvojbe. Odgovor je konsenzualan – nuklearke
srijedu obznanjuje smanjenje ambicija vezanih uz obnovlji ve izvore zbog pada dobiti od nafte. Ali Ember, analitička kompanija koja se bavi energijom, poručuje da je prošle godine prvi put u povijesti u EU više električne energije proizvedeno od Sunčeve energije nego ugljenom.
Nuklearna energija diljem svijeta
Brzorastuće zemlje jugoistočne Azije više nemaju dvojbe, obnovljivi izvori, ali da se ostvari željeni zeleni cilj, treba vremena i – energije. Njihova je odluka konsenzualna, nuklearna energija. Nova vlada Belgije pod vodstvom konzervativaca u utorak je napravila zaokret od dva desetljeća starog obećanja o izlasku iz nuklearne energije. Najavljujući planove za ulaganje u dva nova reaktora.
“Vidimo više znakova nove ere u nuklearnoj energiji diljem svijeta”, rekao je Fatih Birol, izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju (IEA). Očekuje da ce 2025. biti povijesno najviša kad je riječ o električnoj energiji proizvedenoj nuklearnim elektranama. Ovo se odnosi na novs postrojenja, nove nacionalne planove i interesa za manje nuklearne reaktore. Indija namjerava staviti pet malih modularnih reaktora u pogon do 2033. i sagraditi 100 gigavata atomske energije do 2017.
Možda nam treba globalni Manhattan Project. Okupljanje najboljih stručnjaka i potrebno financiranje ne radi bombe, nego radi nuklearnog reaktora na bazi fuzije. To bi se možda i Trumpu svidjelo.