Godina na izmaku obilježena je velikim inovacijama i globalnim preokretima. Stručnjaci Future Today Instituta objavili su svoja predviđanja za nadolazeću godinu. U tradicionalnom Godišnjem pismu istaknuli su ključne tehnološke trendove koji će obilježiti 2025. godinu. Prema njihovim analizama, svjedočit ćemo brzom sudaru inovacija koje se međusobno pojačavaju.
Razdoblje transformacija, tvrde, bit će jednako značajno kao uvođenje električne energije ili interneta. Tehnološki napredak stvorit će potpuno nove industrije i donijeti velike ekonomske i društvene promjene. Razvoj će pokretati tri ključne tehnologije: umjetna inteligencija, napredni senzori i biotehnologija. Njihovim ispreplitanjem nastat će sustavi koji mogu osjetiti, učiti i prilagođavati se.
Ove tehnologije oblikovat će tzv. “živu inteligenciju” koja potakne eksponencijalni ciklus inovacija. To će uzdrmati postojeće industrije i otvoriti prostor za nova tržišta. Tvrtke koje se fokusiraju samo na umjetnu inteligenciju mogle bi izgubiti korak. Ključno će biti razumjeti kako se ona povezuje s drugim tehnologijama.
Današnji veliki jezični modeli (LLM-ovi), kažu stručnjaci, evoluirat će u velike akcijske modele (LAM-ove). LAM-ovi će razlagati kompleksne zadatke na manje korake i predlagati akcije. Sljedeći korak bit će osobni LAM-ovi (PLAM-ovi), prilagođeni pojedincima. Tvrtke će razvijati korporativne LAM-ove (CLAM-ove), dok će vlade stvarati državne akcijske modele (GLAM-ove).
2025. kao godina kvantnog računarstva
Osim toga, 2025. mogla bi postati godina kvantnog računarstva. Očekuje se povećanje ulaganja u otpornu infrastrukturu i nove tehnologije. Primjeri uključuju solarnu desalinizaciju vode, neuromorfne kamere i sintetičke premaze za sjeme. Tu su i projektirani mikrobi koji imaju potencijal revolucionirati poljoprivredu.
Veliki povratak doživjet će i nuklearna energija. Mini-nuklearne elektrane i modularni reaktori (SMR) postat će ključni za dekarbonizaciju. Tehnološki divovi sve više ulažu u ova rješenja za energetski intenzivne operacije, piše Bug.
Politički preokreti također će imati veliki utjecaj na tehnologiju. Nestabilnost u Njemačkoj i Francuskoj mogla bi ugroziti europski inovacijski potencijal. Posljedice bi mogle biti pad konkurentnosti i otežana digitalna transformacija.
S druge strane Atlantika, tehnološki milijarderi i političari koristit će sve resurse u borbi za moć. To uključuje tehnologiju, bogatstvo i zakonodavne ovlasti, a posljedice će osjetiti obični građani. Ravnoteža snaga u Washingtonu mogla bi se dramatično promijeniti.
Uz to, najavljuju se neočekivana tehnološka savezništva i nove kombinacije među dosadašnjim konkurentima. Kripto-industrija će doživjeti preporod, djelomično zahvaljujući obećanjima Donalda Trumpa o deregulaciji. Njegov cilj je stvoriti “kripto prijestolnicu svijeta” u Sjedinjenim Državama.
Godina 2025. donijet će oluju inovacija i potaknuti neslućeni razvoj. Sudar tehnologija stvorit će izazove, ali i prilike koje će oblikovati budućnost.