Milenijalaci i generacija Z stavljaju financijske ciljeve na vrh svojih popisa odluka za 2024. godinu, pokazalo je nedavno istraživanje American Expressa.
Anketa, u kojoj je sudjelovalo više od 1800 ljudi rođenih između 1981. i 2012., otkrila je da je 57% ispitanika navelo osobne financijske ciljeve kao svoj glavni osobni cilj za sljedeću godinu. Nakon toga slijede ciljevi za dobrobit (50%) i mentalno zdravlje (48%).
Financijsko blagostanje veliki je dio vašeg ukupnog mentalnog zdravlja. Biti u dobroj financijskoj poziciji ne znači da trenutno imate sve što vam može pomoći u životu, to znači da razumijete kako trošite svoj novac i da razumijete svoj osobni tok novca.
Sue Gardiner, certificirana financijska planerica i vlasnica South County Wealth Planninga, za CNBC Make It
Milenijalci i generacija Z također postavljaju specifične ciljeve o tome što žele učiniti sa svojim novcem u novoj godini. Slijede tri glavna financijska cilja za dvije generacije i kako započeti s njihovim postizanjem.
1. Povećanje štednje
Najpopularniji financijski cilj milenijalaca i generacije Z u 2024. je povećati svoju ušteđevinu. Gotovo 60% ispitanika to stavlja na vrh popisa svojih odluka.
Za početak, Gardiner preporučuje automatiziranje vaše štednje tako da se određeni iznos novca povremeno automatski prenosi na vaš štedni račun.
2. Otplaćivanje duga
Više od 40% ispitanika milenijalaca i generacije Z navelo je podmirenje svojih dugova glavnim financijskim ciljem za sljedeću godinu.
Postoje različite strategije za otplatu duga, ovisno o vašim okolnostima. Gardiner preporučuje izradu rasporeda isplata koji se može kontrolirati.
3. Pridržavanje budžeta
Budžet je kamen temeljac svakog financijskog plana. A čini se da se ispitanici milenijalaca i generacije Z slažu s time. 41% je reklo da će im praćenje budžeta biti važan novčani cilj u 2024. godini.
Bilo da se okrenete aplikacijama za budžet, proračunskim tablicama ili čak olovkom i papirom, pridržavanje budžeta ovisi o tome je li vaš plan izvodljiv ili ne.
“Budžet vam mora biti razumljiv i ne toliko kompliciran da ne biste trošili vrijeme provjeravajući ga”, kaže Gardiner. “Kada prvi put sastavljate budžet, predlažem da ga provjerite svaki tjedan.”
Redovita provjera budžeta omogućit će vam da postanete zadovoljni svojim navikama trošenja i da prepoznate kada ste pretjerali s troškom kao što su npr namirnice.
Počet ćete se uvježbavati da donosite odluke i stvarate navike koje će vam omogućiti da ne morate tako često provjeravati proračun.