Po osnovne životne namirnice, ali i potrepštine za kućanstvo i odjeću, susjedi iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore i lani su prelazili granicu te posjećivali trgovine diljem Bosne i Hercegovine. Strani državljani, među kojima je najviše onih iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore, su u samo tri mjeseca ove godine u Bosni i Hercegovini kupili robe u vrijednosti većoj od 22 milijuna maraka. Za spomenuti iznos su zatražili povrat PDV-a u iznosu od 3,2 milijuna KM, pišu Nezavisne.
Službene brojke
Da šoping u BiH postaje sve draži susjedima, ali i drugim stranim državljanima, pokazuju podaci Uprave za neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine. Uspoređujući prvo tromjesečje ove godine s istim razdobljem lani, kada su stranci potrošili gotovo 19 milijuna i zatražili 2,7 milijuna KM povrata PDV-a, to se jasno i vidi. Najčešće je riječ o robi široke potrošnje. Osnovnim životnim namirnicama, potrepštinama za kućanstvo i tekstilnim proizvodima. Stranci ih kupuju u BiH i iznose izvan carinskog područja te imaju pravo zatražiti povrat PDV-a – ističu iz UNO-a BiH za Nezavisne.
Strani državljani su u BiH prošle godine kupili robu vrijednu 95,2 milijuna KM. Kroz 312.277 zahtjeva zatražili su povrat PDV-a u iznosu od 13,8 milijuna KM. Kada se analiziraju protekle godine, jasno se vidi da je broj zahtjeva lani rastao u odnosu na 2023. godinu, kada je bilo podneseno njih 271.068. Te godine ukupna vrijednost kupljene robe iznosila je 81,128.671 KM, a iznos povrata PDV-a 11,7 milijuna maraka. Iz UNO-a BiH ističu da je broj zahtjeva rastao od 2015. godine, kao i iznos zahtijevanog povrata PDV-a. Strancima koji su od siječnja do kraja kolovoza prošle godine kupovali u BiH odobren je povrat od 8,3 milijuna KM PDV-a. Ovo je za 1,3 milijuna KM više u odnosu na isto razdoblje 2023.
Sve popularniji povrat poreza
Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje BiH, stranci su u osam mjeseci prošle godine diljem zemlje kupili robu vrijednu 57,1 milijun KM. Sudeći prema pristiglim zahtjevima za povrat poreza, najviše inozemnih kupaca u BiH bilo je iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore. Oni su u BiH kupovali uglavnom robu široke potrošnje. Ukupan broj pristiglih zahtjeva za povrat PDV-a za osam mjeseci prošle godine je 186.640, podaci su UNO-a.
Usporedbe radi, u osam mjeseci godinu ranije na adresu UNO-a stiglo je 161.219 zahtjeva za povrat poreza na kupljenu robu u vrijednosti od 48,7 milijuna KM. Iz UNO-a ističu da je broj zahtjeva za povrat poreza rastao od 2015., kao i iznos zahtijevanog povrata PDV-a. Podsjećaju da je vrijednost robe koju su stranci kupili te godine iznosila više od 135 milijuna KM. PDV je na tu robu iznosio gotovo 20 milijuna KM. Takvu statistiku prekinula je pandemija koronavirusa te se u 2020. i 2021. iznos zahtijevanog povrata PDV-a od stranih državljana spustio ispod deset milijuna KM. U posljednje dvije godine dolazi do postupnog oporavka iako će vjerojatno trebati još vremena da bi se vratio na vrijednost kakva je bila prije pandemije koja je otežala putovanja i zaustavila poslovnu aktivnost u mnogim zemljama.
Procedura
Ono što je evidentno je da su, u prva dva mjeseca ove godine, građani Crne Gore, ali i Srbije i Hrvatske, u BiH kupovali znatno više nego u istom razdoblju prošle godine. Konkretno, Crnogorci su u samo dva mjeseca u trgovinama u BiH kupili robu u vrijednosti većoj od milijun i pol KM. Ovo je za 300.000 KM više nego u istom razdoblju prošle godine. Iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH ističu da pravo na povrat PDV-a imaju fizičke osobe koje nemaju prebivalište u Bosni i Hercegovini.
Te osobe imaju pravo na povrat PDV-a na dobra koja kupe u Bosni i Hercegovini. Ta ista dobra iznesu u prtljazi sa sobom izvan carinskog područja Bosne i Hercegovine. Važno je napomenuti da se pravo na povrat PDV-a ne odnosi na iznesena mineralna ulja, alkohol i alkoholna pića te duhan i duhanske prerađevine – ističu. Kako objašnjavaju, postupak za ostvarivanje prava na povrat PDV-a strani državljanin pokreće podnošenjem zahtjeva za povrat. Zahtjev se podnosi na klasičnom obrascu “PDV-SL-2” ili na obrascu posrednika za povrat PDV-a u BiH. Radi se o obrascu kompanije “U Shop Tax Free”.
Ove obrasce popunjava i ovjerava trgovac u BiH na zahtjev kupca – stranog državljanina u tri primjerka. Od kojih original i jednu presliku trgovac daje kupcu, a drugu presliku zadržava u svojoj dokumentaciji. Kupac – strani državljanin, koji ostvaruje pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost, obvezan je pri napuštanju carinskog područja BiH dati carinskoj službi na uvid kupljena dobra, originalne račune te popunjen i ovjeren obrazac za povrat PDV-a navode iz UNO-a.