Procjenjuje se da je u svijetu tokom 2022. godine bačeno oko 19 posto globalno proizvedene hrane. Odnosno, bačeno je oko 1,05 milijardi metričkih tona*, navodi se u novom izvještaju Ujedinjenih nacija. (*Metrička tona jednaka je 1.000 kilograma)
Izvješće o indeksu otpada od hrane Programa UN-a za okoliš, prati napredak zemalja u prepolovljavanju otpada od hrane do 2030. godine.
UN je priopćio da se broj zemalja koje su prijavile indeks skoro udvostručio u odnosu na prvo izvješće iz 2021. godine.
To izvješće procjenjuje da je u 2019. godini bačeno 17 posto globalno proizvedene hrane, odnosno 931 milijun metričkih tona. Autori su upozorili na direktna poređenja zbog nedostatka dovoljno podataka iz brojnih zemalja.
Svaka osoba baca oko 79 kilograma hrane godišnje
Izvješće je zjednički rad UNEP-a i Akcijskog programa za otpad i resurse (WRAP), međunarodne humanitarne organizacije.
Istraživači su analizirali podatke zemalja o domaćinstvima, ugostiteljskim objektima i trgovcima na malo. Otkrili su da svaka osoba baca oko 79 kilograma hrane godišnje. To je jednako najmanje milijardu obroka koji se bacaju širom svijeta dnevno.
Većina otpada, 60 posto, dolazi iz domaćinstava. Oko 28 posto dolazi iz uslužnih djelatnosti s hranom ili restorana. Oko 12 posto dolazi od trgovaca.
“To je divljanje”, rekla je koautorica Clementine O’Connor, glavna osoba za borbu protiv rasipanja hrane u UNEP-u, te dodala: “To nema nikakvog smisla, i to je kompliciran problem, ali kroz suradnju i sistemsko djelovanje, može se riješiti”.
Izvješće dolazi u vrijeme kada se 783 milijuna ljudi širom svijeta suočava s kroničnom gladi, a brojna mjesta se suočavaju sa sve dubljom krizom vezanom za hranu.
Rat Izraela i palestinskog pokreta Hamas i nasilje na Haitiju pogoršali su krizu.