Ponedjeljak, 31 ožujka, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Velike kompanije razmatraju povratak na rusko tržište

Južnokorejske kompanije, uključujući LG i Samsung, razmatraju mogućnost povratka na rusko tržište nakon ukidanja sankcija, uslijed pregovora između Rusije i SAD. Prema industrijskim izvorima, LG Electronics je nedavno delimično obnovio rad svoje tvornice elektronskih uređaja u Moskvi.

Ako bude postignuto potpuno primirje ili mirovni sporazum, sankcije protiv Rusije će vjerojatno biti ukinute, omogućavajući korejskim tvrtkama da obnove poslovanje u toj zemlji.

Rusija se smatra ključnim tržištem za diverzifikaciju poslovnih interesa, posebno uslijed rastućih carinskih pritisaka iz SAD, prenosi Biznis.

Sa populacijom većom od 140 milijuna, Rusija predstavlja značajno tržište sa izraženom preferencijom za korejske proizvode i služi kao strateški centar koji povezuje Centralnu Aziju i Europu. Prema podacima korejskog Ministarstva vanjskih poslova, bilateralna trgovina između Koreje i Rusije dostigla je 29,9 milijardi dolara 2021. godine, pri čemu je Rusija bila 12. najveće izvozno tržište za Južnu Koreju.

Generalni direktor LG Electronicsa, William Cho, izjavio je da kompanija i dalje „postupa oprezno jer rat još nije završen“. Ali je dodao da „pažljivo prati situaciju jer bi se proizvodnja mogla nastaviti kada sankcije budu ukinute“.

Kompanija HD Hyundai Electric, koja je tijekom rata održavala svoje poslovanje u Rusiji, sudjelovat će preko lokalnog distributera na sajmu Electro 2025, najvećoj ruskoj izložbi električne opreme, zakazanoj za period od 1. do 4. travnja. Ovaj potez se tumači kao pokušaj da se iskoristi velika potražnja za obnovom energetske infrastrukture uništene ratom.

Hyundai i Kia

Grupa Hyundai Motor također aktivno analizira izvodljivost povratka na rusko tržište. Hyundai i Kia su bile dva vodeća brenda automobila u Rusiji 2021. godine, ali je Hyundai u prosincu 2023. godine prodao svoju tvornicu u Sankt Peterburgu za 10.000 rubalja (oko 120 dolara), uz klauzulu koja omogućava otkup tvornice u roku od dvije godine. To znači da kompanija mora donijeti odluku o nastavku proizvodnje do kraja ove godine.

Pored kompanije Hyundai Motor, njegove podružnice Kia, Hyundai Mobis i Hyundai Steel nedavno su objavile oglase za radna mjesta u Rusiji. Što ukazuje na povećane šanse za nastavak poslovanja.

Samsung je 2022. godine obustavio rad svoje tvornice u Kalugi, koja je godišnje proizvodila milijun televizora, monitora i perilica rublja. Iako je kompanija održavala prisustvo na tržištu kroz paralelni uvoz, proizvodnja u Rusiji nije obnovljena, a dio proizvodnih linija iznajmljen je lokalnim kompanijama nakon početka rata.

Iako korejske firme intenziviraju napore za povratak u Rusiju, suočavaju se s ozbiljnim izazovima jer su kineski konkurenti značajno povećali svoj tržišni udio tijekom rata.

Prema podacima koje je objavio StatCounter, Xiaomi je u veljači imao tržišni udio od 20,93 posto u Rusiji, odmah iza kompanije Apple, koja je držala 29,21 posto. Samsung Electronics je bio na trećem mjestu sa 17,31 posto udjela. Ruska analitička agencija Autostat pokazala je da su kineski proizvođači automobila 2024. godine kontrolirali 62 posto ruskog tržišta automobila.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno