Objavljen je popis najbogatijih Kineza u ovoj godini. Prema Hurun China Rich List za 2024., dogodila se smjena na prvom mjestu. Dosadašnjeg najbogatijeg Kineza, poduzetnika Zhonga Shanshana (koji je pao na drugo mjesto) zamijenio je – Zhang Yiming, vlasnik TikTok aplikacije.
Iako vam njegovo ime možda neće previše značiti, dovoljno je reći kako je on jedan od suosnivača ByteDancea, kompanije koja stoji iza TikToka. Ova aplikacije je popularna diljem svijeta, a koriste je i mnogi u Bosni i Hercegovini.
Prema podacima ovog izvještaja koji redovno godinama objavljuje kompanija Hurun, bogatstvo Yiminga doseglo je skoro 50 milijardi dolara (točnije, 49,3 milijarde). Rast je ostvaren na krilima porasta prihoda ByteDancea od 30 posto. Navedeni je iznos iznos prošle godine dosegao 110 milijardi dolara.
Yiming, danas 41-godišnjak, ByteDance je osnovao 2012. s cimerom s fakulteta Liangom Rubom, a danas drži 20 posto kompanije. Tijekom godina ByteDance je pod njegovim liderstvom postao jedno od najvećih imena kineske tehnološke industrije. 2021. godine odstupio je s pozicije izvršnog direktora kompanije. Iako je izvan granica Kine ByteDance poznat ponajviše po TikToku, društvenoj mreži osnovnoj 2017. godine koja je u samo nekoliko godina postala prijetnja nedodirljivim igračima na tržištu poput Facebooka i Instagrama, pogotovo među mlađim korisnicima.
TikTok se suočava s optužbama
Ova kompanija ima još dvije, iznimno popularne aplikacije na kineskom tržištu. Riječ je o aplikaciji za vijesti Toutiao te Douyinu, kineskoj verziji TikToka.
Usprkos popularnosti i velikom broju korisnika, pred TikTokom su teški dani i brojni izazovi. Jedna je prijetnja zabranom ako se društvena mreža ne odvoji od kineskih vlasnika u SAD-u. Pored toga i optužba da nisu napravili dovoljno da zaštite djecu unutar aplikacije. S obzirom na to da u SAD-u imaju oko 200 milijuna korisnika, jasno je kolika je opasnost za ovu društvenu mrežu ako uistinu dođe do njene zabrane na tom tržištu. Neke zemlje poput Indije već su zabranile TikTok. Dok su, također zbog straha od povezanosti s Kinom, u zemljama poput Velike Britanije, Kanade i Australije zabranili korištenje te aplikacije na službenim uređajima državnih dužnosnika, navodi Zimo.