Najveće američke banke razmatraju udruživanje kako bi zajedno izdale stablecoin. Radi se o digitalnom novcu koji bi poslužio kao odgovor na rastuću konkurenciju iz kriptoindustrije, piše The Wall Street Journal (WSJ).
Prema navodima upućenih izvora, u pregovorima sudjeluju kompanije koje djelomično posjeduju JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo i druge velike komercijalne banke. Među njima su i Early Warning Services, operater platne platforme Zelle. Tu su i The Clearing House, mreža za real-time plaćanja.
Bankarski pregovori još su u početnoj, konceptualnoj fazi i planovi se mogu promijeniti. Konačna odluka ovisit će od zakonodavnih dešavanja vezanih za stablecoine, kao i od procjene potražnje za ovakvim proizvodom.
Banke su sve više zabrinute da bi stablecoini mogli dobiti masovno prihvaćanje pod administracijom Donalda Trumpa. Pored toga, bi mogli oduzeti značajan dio depozita i transakcija koje sada obrađuju, naročito ako se u igru uključe velike tehnološke kompanije ili maloprodajni lanci. Bankarski sektor trenutačno pokušava da nadoknadi propušteno u kripto prostoru, nakon regulatornog udara iz 2023. godine.
Stablecoin funkcionira kao digitaln dolar u kripto tržištima. Korisi se za čuvanje keša ili kupovinu drugih tokena. U pravilu su vezani za američki dolar u omjeru 1:1 i podržani rezervama keša ili keš-ekvivalentima, kao što su američke obvezniceObveznica (engl. bond), ili zadužnica (obligacija), dužni....
Banke vjeruju da bi stablecoini mogli ubrzati svakodnevne transakcije. Poput međunarodnih uplata koje trenutačno traju i po nekoliko dana. Međutim, još uvijek postoji skepsa u vezi sa sigurnošću ovih digitalnih sredstava i pravnim posljedicama njihovog uvođenja, navode izvori.
Kripto kompanije ulaze u bankarski sektor?
Mogućnost da se tradicionalne sile s Wall Streeta udruže kako bi lansirale vlastiti stablecoin predstavlja najnoviji znak približavanja tradicionalnih i kripto financija. S obzirom na efikasnost stablecoina u transferu novca, ovo tržište odavno se smatra logičnom točkom konvergencije između ta dva svijeta.
Prošlog mjeseca, WSJ je objavio da više kripto kompanija planira da aplicira za bankarske licence. Ohrabrene nacrtom zakona koji predviđa regulatorni okvir za izdavanje stablecoina i od strane banaka i nebankarskih institucija.
Senat je u proteklom tjednu odobrio proceduralni korak za zakon nazvan GENIUS Act. Najnovija verzija zakona uvodi ograničenja za izdavanje stablecoina od strane javnih kompanija koje nisu financijske, ali ih ne zabranjuje potpuno. Ovo su bankarski lobisti priželjkivali, navodi se u dopisu odvjetničke kancelarije Paul Hastings.
U ožujku je kompanija World Liberty Financial, u vlasništvu porodice Trump, najavila lansiranje stablecoina. Donald Trump je također lansirao meme coin, te organizirao gala večeru za njegove najveće vlasnike.
Jedan od razmatranih modela bankarskog konzorcija podrazumijeva stablecoin koji bi bio dostupan i drugim bankama, ne samo suosnivačima Clearing House-a i Early Warning Services-a, navode izvori.
Neki regionalni i lokalni bankari također razmatraju formiranje vlastitog konzorcija za stablecoin, iako bi to bilo znatno izazovnije za manje financijske institucije.