Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Za vašu karijeru potrebno je malo sreće. Kako je kultivirati?

Većina nas počinje s vrlo jasnom vizijom o tome kako želi da izgleda naša karijera. Možda ste sanjali o visoko specijaliziranoj ulozi u prestižnoj organizaciji ili start-upu. Možda ste sebe zamišljali kao uspješnog freelancera ili traženog umjetnika.

Unatoč takvim specifičnim vizijama, većina nas se bori pronaći poslove za koje mislimo da ih želimo. Zašto se to događa?

Jer nikad ništa nije samo stvar strategije, preciznog planiranja i pripreme. Svaka prilika u životu ima element slučajnosti. Na primjer, Thomas je želio postati investicijski bankar. Međutim, nakon mukotrpne potrage za poslom, dobio je ulogu istraživačkog analitičara. Na tom radnom mjestu upoznao kolegu koji je bio involviran u akademski svijet i inspirirao je  i Thomasa da nastavi visoko obrazovanje. Taj izbor promijenio je cijelu putanju njegove karijere. Thomas je danas profesor na Cambridgeu.

Slučajno? Malo. Ali ova vrsta slučajnosti može nam pomoći da naiđemo na nova i inspirativna samootkrića. Ponekad moramo vjerovati da slučajnost može dovesti do pozitivnih ishoda ili neočekivanih udaraca sreće. To se zove sposobnost sretnog slučajnog otkrivanja.

Zamislite da, umjesto da se pokušate uklopiti u neku idealiziranu verziju svoje budućnosti, dopustite da vas ona iznenadi. U poslovni svijet ulazite otvorenog uma, a ne sa željom. Ne odvraćamo vas od planiranja ili priprema. Predlažemo da potražite sreću namjerno se stavljajući u situacije koje proširuju vašu zonu udobnosti i potiču vas da naučite više o onome što volite i u čemu ste dobri.

Sposobnost sretnog slučajnog otkrivanja je u konačnici vještina koju možete izgraditi. Evo nekoliko strategija koje će vam pomoći u usmjeravanju i pronalasku posla koji vas više ispunjava od onog koji ste u početku tražili.

Budite otvorenog uma.

Stvarnost posla, i što je još važnije karijere, puno je drugačija od onoga što ste vi zamislili. Kad se zamislimo u nekoj ulozi, često mislimo o poslu koji ćemo obaviti kao skup zadataka i rezultata. Zaboravljamo uzeti u obzir druge važne aspekte posla: ljude s kojima ćemo raditi, odnose koje ćemo izgraditi, prilike za učenje koje ćemo dobiti (ili nećemo) i kulturu tvrtke. Slično tome, karijera se ne sastoji u napredovanju s jedne pozicije na drugu. To ovisi o tome tko će nas podučavati, u kojim područjima smo izvrsni i koje su uloge dostupne u određeno vrijeme.

Zadržavanje otvorenog načina razmišljanja omogućuje nam šire eksperimentiranje s različitim komponentama koje čine ulogu. Ograničavanje sebe na jedan kruti cilj također može ograničiti naše razumijevanje onoga što je moguće. Nadalje, istraživanje pokazuje da informacije o prilikama za posao mogu doći s najneočekivanijih mjesta: iz razgovora na blagdanskoj zabavi, tijekom našeg putovanja na posao ili, kao u Thomasovom slučaju, od naših kolega.

Možete se otvoriti plodnim i neočekivanim putovima naprijed prakticirajući “slučajno umrežavanje” ili povezivanjem s drugima radi upoznavanja s njima, njihovim perspektivama i njihovim pričama. Cilj je ne usredotočiti se previše na jasan cilj, već samo voditi razgovor radi radosti koju vam donosi. Ove interakcije imaju za cilj zadržati vašu znatiželju, naučiti vas novim stvarima i potaknuti vas da zamislite različite načine razmišljanja o svojoj karijeri.

Ako vas privuče nečija priča ili iskustvo, kopajte dublje. Postavite im pitanja o tome kako su otkrili svoju strast, što su naučili i što im se sviđa ili ne sviđa u vezi s njihovom ulogom ili djelatnošću. Dok slušate, razmišljajte o dijelovima svog života koji vas uzbuđuju, potiču vašu kreativnost i potiču u vama osjećaj svrhe i vrijednosti. Vizualizacija stvari koje vas mogu ispuniti pomoći će vam otkriti želje ili težnje koje možda prije niste prepoznali.

Prihvatite promjenu kao izvor mogućnosti.

Sposobnost sretnog slučajnog otkrivanja zahtijeva da prihvatite promjenu – bilo u vezi s karijerom ili s nečim drugim – i da joj pristupite s mjesta mogućnosti, a ne straha. Naravno, promjena će ponekad biti neugodna i teška, ali može otvoriti nove mogućnosti. Na primjer, razorna pandemija Covid-19 također je dovela do preispitivanja drugih pitanja u vezi s jednakošću, pravdom i klimatskom krizom. Iz perspektive rada, vidjeli smo porast novih uloga, vještina, a ponekad i potpuno novih karijera.

Razmotrite ovu priču: u prvim mjesecima Covida, Nikita, studentica kemije, prigrlila je svoju strast prema fitnesu i izgradila vrlo uspješan brand na društvenim mrežama. S vremenom, ovaj sporedni posao nije joj pomogao samo da istraži potpuno novi karijerni put, već je postala samouvjerenija, strastvenija i optimističnija u pogledu svoje budućnosti. Umjesto da bježi od promjena, koristila ih je kao lansirnu rampu.

Sposobnost sretnog slučajnog otkrivanja, dakle, izgleda kao da se prepuštate toku i vjerujete da će se s vremenom pojaviti nove prilike. Tehnologije koje se beskonačno razvijaju nastavljaju razvijati budućnost rada, ali uvijek će postojati potražnja za određenim vještinama na tržištu rada. Možete povećati svoje šanse da uhvatite sreću razumijevanjem i izgradnjom vještina koje su vrijedne u svim sektorima. To uključuje i otpornost, empatiju, jasnu komunikaciju i, poput Nikite, sposobnost prilagodbe i prihvaćanja promjena.

Bacite mrežu daleko.

Bitan sastojak slučajnosti je povjerenje. Vjerujete nečemu osim samome sebi što će vam reći što je dobro za vas. Umjesto da zauzmete poziciju kao da samo vi sve znate, prihvatite da morate shvatiti još stvari i pronađite u tome poniznost.

Praktično, to izgleda kao povjerenje poslodavaca da će vas prepoznati po vašim vještinama i stručnosti. Započnite tako što ćete se obratiti potencijalnim regruterima čiji rad i kulturu smatrate privlačnima. Pošaljite svoj životopis ili portfelj širokom rasponu menadžera za zapošljavanje u različitim industrijama i sektorima (na LinkedInu ili na stranicama za zapošljavanje). Nemojte se ograničavati — probajte sve što vas zanima. Vaš cilj je objaviti svoje ime u svemiru i dopustiti regrutima da dođu k vama. Ovo je jedan od načina stvaranja sreće ili “iskušavanja sudbine”.

Ako ste proaktivni s ovim korakom, to vam može pomoći da se odvojite od tradicionalnih očekivanja i tjeskobe da će vas regrut zavarati. Nada je da će vas prilike koje su vam namijenjene same pronaći. Ponekad će regrut procijeniti vaše vještine i spojiti vas s ulogom za koju u početku niste bili zainteresirani, ali vam ona bolje odgovara. U drugim slučajevima možete vam stići odgovor s mjesta s kojih ste se najmanje nadali.

***

Iako je dobro imati jasnu viziju svoje budućnosti, ona ne bi trebala biti definitivna. Ova tri koraka imaju za cilj potaknuti vas da istražujete, zaboravite ono što ste planirali i budete otvoreni za ono što je moguće. Kada ste fleksibilni u svojim snovima, onda i u svojo karijeri možete očekivati neočekivano, pozitivno i možete vjerovati da će sve, na kraju, sjesti na svoje mjesto.

Izvor: HBR; prijevod i prilagodba: Financa.ba

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno