Nerijetko je postao trend da primjetite ljude koji sjede i rade iz ugostiteljskih objekata. Australci su popukani navedenim trendom istražili privlačnost rada iz ugostiteljskih objekata i alternativnih lokacija u zemlji. Rad u barovima godinama je već uobičajen među freelancerima. Ali s hibridnim radom koji postaje “novo normalno”, to je trend koji će definirati 2023. Tako nam barem pokazuju rezultati istraživanja. Zanimljivo je da su sve atraktivnije alternativne lokacije, te su zaposlenici prilagodili svoje svakodnevne obveze tim lokacijama.
Alternativne lokacije idealne za generaciju Z
Prvedeno istraživanje je otkrilo da gotovo polovica radnika koji rade na daljinu sad provode vrijeme radeći u barovima, kafićima, pubovima ili nekim alternativnim mjestima. Trend je posebno popularan među radnicima generacije Z. Svaki deseti kaže da su im to omiljena mjesta za rad. Istraživanje Sveučilišta Swinburne potvrđuje da su kafići prvi favoriti, no kao mjesto za rad sve se više spominju i knjižnice, pubovi, parkovi i coworking prostori, piše Bug.
Kako izgleda rad iz ugostiteljskih objekata
Zaposlenici koji koriste navedene lokacije to obično čine dva do tri puta tjedno. Ostaju između 15 minuta i četiri sata. Istraživanje pokazuje da na ovim lokacijama troše između četiri i čak 30 eura po posjetu. Uglavnom rade sami. Zanimljivo je da ukoliko ugostiteljske objekte koriste kao mjesto sastanka, u rijetkim situacijama sastanak ima više od tri člana. veličina skupa rijetko prelazi dvije ili tri osobe.
Kreativno razmišljanje
Na alternativnim lokacijama obavljaju se svakodnevni poslovi. Ipak, boravak u ugostiteljskim objektima koristi se i za kreativno razmišljanje, čitanje, rješavanje administrativnih zadataka i papirologije, raščišćavanje nagomilane e-pošta, za male sastanke i neformalne telefonske pozive. Radnike rad na trećem mjestu privlači zbog dobre kave, glazbe, privatnosti.
Daleko najpopularniji odgovori bili su: osjećaj dobrodošlice, te wi-fi priključak i strujne utičnice. Velika većina laptop-radnika traži ugodnu, prijateljsku atmosferu u kojoj nema previše gužve, buke i da ih osoblje ne prisiljava da odu nakon određenog vremena, piše Bug.
86 posto radnika ova mogućnost čini sretnim
Radnici pritom najčešće konzumiraju grickalice i lagane obroke, pri čemu je više od polovice ispitanih reklo da naručuju samo hranu koju mogu “jesti jednom rukom”, a sendviči, peciva, kolačići i muffini njihov su najpopularniji izbor. Smatra se da su prve tri prednosti rada na trećem mjestu mentalno resetiranje, zajednica i društvena povezanost te odlična hrana i kava.
Na pitanje u kojoj mjeri rad s trećeg mjesta pozitivno pridonosi njihovom općem blagostanju, prosječni odgovor bio je ogromnih 86 posto. Šansa da se treće mjesto nastavi koristiti za posao u budućnosti još je veća: 98 posto. Međutim, pokazalo se da nisu svi radni zadaci primjereni za treća mjesta. Laptop-radnici ih izbjegavaju kad rade na nečemu povjerljive prirode, kad vode duge ili veće sastanke i kad posao zahtijevaju veći zaslon ili posebnu opremu.