Poticanje tima, osnaživanje, očuvanje zajedništva, donošenje odluka, razumijevanje i prihvaćanje talenata i sklonosti svakog pojedinca samo su neki od zadataka koji se postavljaju pred poželjnog lidera današnjice. Komunikativan je i stručan te razumije i prihvaća da je ključ dobrog funkcioniranja tima u ‘glavi i srcu’. Savršeni vođa današnjice ne posustaje pred nepoznatim. Prihvaća nepoznato i sudjeluje u traženju ravnoteže.
Ovo shvaćanje poslovanja može se podvesti pod taoizam i taoistički pogled na svijet. Opisani idealni vođa, o kojem se piše i govori još od Carnegieja, puni je pobornik drevne kineske filozofije. Je li to utjecaj kineskih kompanija na zapadne i pomake koji su do toga doveli ili je poslovni sustav vrijednosti spontano uspostavljen otvaranjem tržišta i kompanija novog doba?
I Tao i Konfucije
Kako bi izgledala poželjna načela poslovanja da svijet nije postao mjesto bez granica i da se poslovi s Istoka nisu infiltrirali na Zapad, nitko ne može reći. No, sve ‘inovacije’ koje obećavaju uspjeh u poslu osim u taoizmu nalaze se i u Konfucijevim djelima. Sa svojim sljedbenicima zalagao se za hijerarhiju, za vođe po kriteriju kvalitete, a ne po krvnom srodstvu i koji je bio siguran da će učenje od svake osobe stvoriti plemenitog gospodina. Prema konfucijanizmu, svaki vođa razumije razlike među pojedincima, a dijalog smatra ključem napretka i učenja.
Taoizam kaže da je uspjeh zbroj priprema i mogućnosti, a rad je, kao i život, put prirode. Ovog puta postoji i red, tijek prema obrascu koji vrijedi za sve stvari. Nema sile. Tao nikada ne djeluje na silu, sve je spontano i prava akcija se izvodi bez prisile, sama od sebe. Tao uči da ako bilo što učinite na silu i borbu, uvijek ćete biti poraženi jer se borite protiv svemira i njegovih pravila. A svemir se ne mijenja.
Za sve postoji pravo i pravo vrijeme, ništa nije vječno i sve što postoji mora se mijenjati. Isto je s poduzećima, tvrtkama, timovima, proizvodima i uslugama. Ljudima.
Kineska priča o farmeru
Jedna od priča koja ilustrira taoizam i čija se poruka može primijeniti na poslovni svijet stara je, kako pišu povjesničari, koliko i sama filozofija. Stekao je popularnost među poslovnim ljudima zbog svoje jasne poruke i jednostavne primjene u stvarnom životu.
Priča kaže da je jednom davno živio jedan starac, miran i povučen, u dobrosusjedskim odnosima sa ostalim ljudima iz sela. Bio je skroman poput svih glavnih likova iz taoističkih drevnih priča.
Jednog dana, nitko ne zna kako, prekrasan konj, čistokrvne građe i očito takvog porijekla, došao je na njegovu farmu. Po njegovom kretanju moglo bi se reći da je čistokrvan, a njegov boravak na starčevom imanju susjedi su komentirali kao blagoslov i dar, a starcu su svi rekli da je imao nevjerojatnu sreću. Starac je odgovorio:
“Dobra sreća? Loša sreća? Tko zna.”
Stari farmer koristio je konja na farmi za rad i bio mu je od velike pomoći dok nije nestao. Jednog jutra otrčao je u brda i više se nije vratio. Ostali su seljani bili puni sažaljenja, uvjereni da je ovo veliki gubitak za farmera i loša sreća. On im odgovori:
“Dobra sreća? Loša sreća? Tko zna.”
A onda, sedam dana kasnije, farmer je u daljini ugledao tog istog konja kako kaska u blizini njegovog imanja, ali ovoga puta nije bio sam. S njim je bilo stado prelijepih ljepotica koje su se smjestile na starčevu farmu. A, opet, pričalo se po selu da je seljak bio sretan čovjek i da je dobio veliki blagoslov. Uslijedilo je starčevo razmišljanje:
“Dobra sreća? Loša sreća? Tko zna.”
Život na farmi nastavio se svakodnevnim obavezama. Farmer i njegov sin obavljali su redovite poslove uz pomoć divljeg krda konja sve dok jednog dana njegov sin nije pao s jednog od njih i slomio nogu. Otišao je spavati i više nije mogao sudjelovati u pripremi namirnica za zimu koja ih je čekala. Mještani su se još jednom sažalili i ovaj događaj nazvali nesretnim. Starac odgovori:
“Dobra sreća? Loša sreća? Tko zna.”
Onda se dogodio rat. Vojska je iznenada upala u selo i mobilizirala sve muškarce sposobne za rat. Farmerov sin nije bio jedan od njih. Dobra sreća? Loša sreća?
Priča kaže da su seljaci konačno naučili značenje svih starčevih komentara i mudrosti s kojom je živio. Sve će proći. Usponi i padovi su život. Sve prolazi.
Izvor: bonitet.com