Izvoz ruskog plina preko plinovoda iz sovjetske ere koji prolaze kroz Ukrajinu zaustavljen je na Novu godinu. Označen je tako kraj desetljeća dominacije Moskve nad europskim energetskim tržištima.
Plin je nastavio teći unatoč gotovo tri godine rata, ali je ruska plinska tvrtka Gazprom rekla da je prestao nakon što je Ukrajina odbila obnoviti ugovor o tranzitu.
Očekivani prekid neće utjecati na cijene za potrošače u Europskoj uniji. Za razliku od 2022., kada je pad zaliha iz Rusije doveo cijene do rekordnih visina, pogoršao krizu troškova života i pogodio konkurentnost bloka.
Posljednji preostali kupci ruskog plina iz EU preko Ukrajine, poput Slovačke i Austrije, dogovorili su alternativnu opskrbu, dok će Mađarska nastaviti dobivati ruski plin plinovodom Turski tok ispod Crnog mora.
No Transdnjestrija, otcijepljena proruska regija ukrajinske susjede Moldavije koja se također oslanja na tranzitne tokove, prekinula je opskrbu grijanjem i toplom vodom kućanstvima rano u srijedu. Lokalna energetska tvrtka Tirasteploenergo pozvala je stanovnike da se toplo obuku, objese deke ili debele zavjese preko prozora i balkonskih vrata te koriste električne grijalice.
EU bila spremna na prekid
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskiy, pišući u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram, rekao je da je prekid tranzita plina kroz njegovu zemlju u Europu bio “jedan od najvećih poraza Moskve” i pozvao je SAD da isporuči više plina Europi.
“Što više bude na tržištu pravih europskih partnera, to ćemo brže prevladati posljednje negativne posljedice europske energetske ovisnosti o Rusiji”, napisao je.
Sada je “zajednička zadaća” Europe, napisao je, bila potpora bivšoj sovjetskoj Moldaviji “u ovom razdoblju energetske transformacije”.
Europska komisija je rekla da se EU pripremila za prekid, prenosi CNBC.
“Europska plinska infrastruktura dovoljno je fleksibilna da osigura plin neruskog podrijetla”, rekao je glasnogovornik Komisije. “Pojačan je značajnim novim kapacitetima uvoza LNG-a (ukapljenog prirodnog plina) od 2022.”
Rusija i bivši Sovjetski Savez proveli su pola stoljeća u izgradnji velikog udjela u europskom tržištu plina, koji je na svom vrhuncu iznosio oko 35%. Ali EU je smanjila svoju ovisnost o ruskoj energiji od početka rata u Ukrajini kupujući više plina iz cijevi iz Norveške i LNG-a iz Katara i Sjedinjenih Država.
Ukrajina, koja je odbila produžiti ugovor o tranzitu, rekla je da je Europa već donijela odluku o odustajanju od ruskog plina.
“Zaustavili smo tranzit ruskog plina. Ovo je povijesni događaj. Rusija gubi svoja tržišta, pretrpjet će financijske gubitke”, rekao je u izjavi ukrajinski ministar energetike German Galuščenko.
Alternativna opskrba
Ukrajina će gubiti do milijardu dolara godišnje na tranzitnim naknadama iz Rusije. Kako bi ublažila utjecaj, od srijede je četiri puta povećala tarife za prijenos plina za domaće potrošače, što bi industriju zemlje moglo stajati više od 1,6 milijardi grivni (38,2 milijuna dolara) godišnje.
Gazprom će izgubiti blizu 5 milijardi dolara u prodaji plina.
Tvrtka je zaustavila isporuku austrijskom OMV-u sredinom studenog zbog ugovornog spora. Ali posljednjih tjedana ruski plin stiže do Austrije preko Slovačke brzinom od oko 200 gigavat sati (GWh) dnevno. Za 1. siječnja očekuje se da će samo oko 7 GWh dnevno teći iz Slovačke u Austriju, rekao je austrijski energetski regulator E-Control.
Slovački glavni kupac plina SPP rekao je da će svoje kupce opskrbljivati uglavnom putem plinovoda iz Njemačke i Mađarske, ali će se suočiti s dodatnim troškovima tranzita.
Kombiniranim rutama plinovoda iz Rusije Europa je 2018. isporučila rekordnih 201 milijardu kubičnih metara (bcm) plina.
Ruta Sjevernog toka preko Baltičkog mora do Njemačke dignuta je u zrak 2022., a zatvoren je i plinovod Yamal-Europa preko Bjelorusije.
Rusija je isporučila oko 15 milijardi kubnih metara plina preko Ukrajine 2023. Što je pad u odnosu na 65 milijardi kubnih metara kada je posljednji petogodišnji ugovor započeo 2020. godine.