Unatoč sve većem broju konkretnih inicijativa i podizanju svijesti o rodnoj ravnopravnosti i poticanju nediskriminacije žena u različitim sferama života, prilikom popunjavanja mjesta u upravnim odborima žene su i dalje u manjini prenosi SEEbiz.
Najnovije istraživanje pokazalo je da uprave vodećih hrvatskih kompanija (rangirane po tržišnoj kapitalizaciji) u svom sastavu i dalje imaju izrazito mali postotak žena. Podzastupljenost u korporativnim upravljačkim strukturama prisutna je i u uspješnim kompanijama u regiji JI Europe, potvrđuje istraživanje poslovne škole COTRUGLI provedeno na reprezentativnom uzorku najvećih javno izlistanih dioničkih kompanija u osam zemalja: Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Rumunjskoj, Sjevernoj Makedoniji i Bugarskoj.
Analiza sastava uprava 15 najvećih hrvatskih dioničkih kompanija otkriva da prosječan udio žena u sastavu uprava iznosi samo 16,5 posto. Drugim riječima, Hrvatska se u usporedbi s ostalim zemljama uključenima u ovo istraživanje smjestila na samo začelje! Neznatno veći postotak imaju Bugarska (16,95%) i Rumunjska (17,55%), a potom i Slovenija (18,56%), BiH (19,86%) i Crna Gora (20,77%). Optimizam vraća Srbija s postotkom od 27,25 te Makedonija koja bilježi najbolji rezultat u regiji s 33,98% žena u upravama najvećih makedonskih dioničkih kompanija.
Za usporedbu, žene u europskim malim, srednjim i velikim kompanijama zauzimaju 35 posto mjesta u sastavu uprava. Podaci Europskog instituta za ravnopravnost spolova (European Institute for Gender Equality) navode Francusku kao zemlju s najvišim postotkom žena u upravama tamošnjih dioničkih kompanija – čak 45 posto.
I Europska komisija (EK) prepoznala je problem neravnopravnosti u korporativnom upravljanju u tvrtkama širom Europe. Prema prijedlogu EK-a koji je dobio snažnu podršku predsjednice Ursule Von der Leyen, planira se uvesti minimalni postotak žena na neizvršnim upravljačkim pozicijama, i to u rasponu od 33 do 40 posto, ovisno o veličini i strukturi kompanije. Tvrtke koje prekrše ovo pravilo, snosile bi sankcije koje će odrediti nacionalne vlade zemalja EU.
COTRUGLIJEVO istraživanje potvrdilo je da je zastupljenost žena na izvršnim pozicijama u Hrvatskoj i regiji JI Europe i dalje niska. Najveći postotak kompanija sa ženama na izvršnim pozicijama pronalazi se u Srbiji (25%), nakon koje slijede Hrvatska i Rumunjska s 15%. U Sloveniji i Crnoj Gori taj postotak iznosi 7, a u BiH, Bugarskoj i Makedoniji 0.
Na europskoj razini, 19% žena je na izvršnim pozicijama.
Promatrajući navedene rezultate, može se zaključiti da tvrtke širom svijeta i dalje trebaju uložiti velike napore kako bi se poboljšao položaj žena u korporativnoj hijerarhiji ako žele dati prioritet inicijativama za raznolikost, jednakost i inkluziju u svojim organizacijama i na najvišim razinama. Jedino na taj način moguće je postići ravnopravnost rodova u izvršnim odborima.
Osim promicanja ženskog vodstva, ženama je potrebno pružiti potrebnu podršku, prilike i obrazovanje, kako bi samouvjereno vodile u budućnosti. Osiguravajući sredstva za podršku programima dodatnog obrazovanja i usavršavanja žena, tvrtke osnažuju žene na preuzimanje liderskih pozicija.