U kojoj europskoj, a u kojoj svjetskoj državi ljudi najdulje žive? Prema podacima koje je objavio Eurostat, najdulji prosječni životni vijek u Europi imaju stanovnici Švicarske 84,3 godine. Slijede stanovnici Španjolske koji u prosjeku žive 84 godine.
Također, visoku dugovječnost bilježe Francuska 83 godine, Italija 83,5 godina, Norveška 83,1 godina, te Island i Malta 83,4 godine. U skandinavskim zemljama također se živi dugo.
U Irskoj stanovnici u prosjeku dožive 82,9 godina, a u Portugalu 82,5. S druge strane, najniži prosječni životni vijek u Europi bilježe Rumunjska 76,4 godina, Bugarska 75,8 godina i Mađarska 76,7 godina.
Životni vijek u Bosni i Hercegovini
Hrvatska se nalazi negdje u sredini ljestvice s prosječnim životnim vijekom od 78,6 godina. Iako Bosna i Hercegovina nije bila obuhvaćena ovim istraživanjem, prema podacima iz World Population Reviewa, koji je obrađivao temu prosječnog životnog vijeka u cijelom svijetu, Bosna i Hercegovina nalazi se približno na sredini ljestvice po duljini očekivanog životnog vijeka koji u prosjeku iznosi 75,2 godine.
U našoj zemlji žene imaju dulji životni vijek od 77,2 godine, a muškarci nešto manji, 73,1 godinu. Dakle, riječ je o najnižem životnom vijeku u regiji. Inače, značajni čimbenici u očekivanom životnom vijeku uključuju spol, genetiku, higijenu, prehranu i vježbanje. Pored toga, pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti, način života i kulturu te stope kriminala. Studije pokazuju da je dugovječnost zasnovana na dvama glavnim čimbenicima – genetici i izboru načina života. S obzirom na to, zemlje diljem svijeta imaju različit očekivani životni vijek.
Kada je riječ o stanovnicima Bosne i Hercegovine, najveći problem su nezdrave životne navike. Najviše se odnosi na konzumiranje duhana i alkohola te pretilost i sjedilački način života. Riječ je o navikama koje dovode do bolesti krvožilnog sustava koje su, uz karcinome, među vodećim uzročnicima smrtnosti u ovoj zemlji. Alarmantni su rezultati istraživanja Udruge “Narko NE” o ovisnostima među djecom i mladima u dobi od 13 do 17 godina. Svaki četvrti tinejdžer u BiH konzumira duhan, a svaki peti pije alkohol.
Također, podaci Udruge za debljinu BiH pokazuju kako je BiH po debljini među prvih pet država Europe. Posebno je zabrinjavajući galopirajući rast broja pretile djece. Sve navedeno utječe na životni vijek.
Najveći životni vijek u Hong Kong-u
Prema podacima iz World Population Reviewa, Hong Kong ima najveći očekivani životni vijek na svijetu. Prosječan životni vijek za žene u Hong Kongu je 87,8 godina i 82 za muškarce. Nakon Drugog svjetskog rata Hong Kong je doživio brz ekonomski razvoj i bilježio je stalno povećanje životnog vijeka svojih stanovnika.
Hong Kong ima jednu od najboljih uključenosti mladih u obrazovanje i zapošljavanje, najnižu stopu smrtnosti novorođenčadi u svijetu i visokokvalitetnu zdravstvenu zaštitu djece. Na drugom mjestu je Japan s 84,67 godina.
S druge strane, svaka od deset zemalja s najnižim životnim vijekom na svijetu nalazi se u Africi, a jedan od razloga kratkog životnog vijeka su epidemije HIV-a/AIDS-a, malarije i sličnih bolesti.
Zemlje s najnižim očekivanim životnim vijekom su Srednjoafrička Republika (53,3 godine), Čad (54,4 godine), Lesoto (54,3 godine), Nigerija (54,8 godina), Sijera Leone (54,8 godina), Somalija (57,5 godina), Obala Bjelokosti (57,8 godina), Južni Sudan (57,9 godina), Gvineja Bisau (58,4 godine) te Ekvatorijalna Gvineja (58,8 godina).