Mučite li se pronaći prave ljude koji će se pridružiti vašem timu? Nisi sam. To je čest izazov za mnoge tvrtke, ali prije nego što okrivite tržište rada ili generaciju Z, bolje proučite svoje prakse zapošljavanja. Mnoge tvrtke to jednostavno ne rade dobro.
Davno su prošla vremena jednostavnog razgovora i ponude za posao. Današnji proces zapošljavanja može izgledati kao maraton, s više intervjua, procjena i provjera.
Poboljšanje vašeg procesa zapošljavanja
Prema podacima Glassdoora, između 2009. i 2019. poslodavci su gotovo udvostručili svoje vrijeme intervjuiranja kandidata; od podnositelja zahtjeva za posao traži se da ispune višestrane upitnike. Procesi zapošljavanja protegli su se mjesecima i uključivali su, u nekim slučajevima, više od 20 anketara. Neki kandidati moraju proći procjenu osobnosti ili ispuniti testne zadatke koji mogu potrajati satima.
Ovaj višefazni i previše složen proces zapošljavanja može biti zastrašujući za kandidate, posebno za početne pozicije. Prema najnovijem izvješću Jobvite’s Employ Quarterly Insights Report, izdržavanje više krugova intervjua je dio procesa zapošljavanja koji se najviše ne sviđa kandidatima. To je reklo njih 62%.
Osmišljavanje postupka prijave koji je jednostavan za razumijevanje, koji se lako ispunjava i koji zahtijeva samo podatke potrebne za početnu provjeru jedna je od najboljih praksi za poboljšanje napora pri zapošljavanju i izbjegavanje gubitka sjajnih kandidata. Manje je često više.
I nije samo proces problem, nego i očekivanja. Tvrtke često žele da kandidati dođu sa svim vještinama i iskustvom potrebnim za obavljanje posla bez ikakve obuke, ali te kandidate “jednoroge” je teško pronaći i često zahtijevaju veće plaće.
Dakle, što možete učiniti da poboljšate svoj proces zapošljavanja?
- Budite realni u pogledu zahtjeva vašeg posla. Naravno, možete imati dugačak popis želja, ali usredotočite se na ono što je zapravo potrebno za obavljanje posla.
- Pojednostavite proces. Nekoliko strukturiranih bihevioralnih intervjua s ključnim ljudima otkriva više i ima više utjecaja nego desetak slobodnih razgovora u lancu hijerarhije.
- Testni zadaci neka budu kratki. Ako kandidati mogu ispuniti te upitnike za sat vremena (ili manje), to će vam također pomoći da brže i lakše ocijenite desetke kandidata.
- Neka oglasi za posao budu precizni. Nejasan opis posla, nedostatak raspona plaća i dosadne poštapalice nisu baš ohrabrenje za prijavu. Budite precizni i osigurajte da je opis posla jasan i intrigantan.
- Borba protiv ghostinga (prekida svih kontakata i komunikacije). Tvrtke koje kandidatima ne pruže povratne informacije riskiraju nanošenje štete brandu tvrtke, budući da lažni kandidati objavljuju negativne recenzije na internetu.
- Follow up. Napravite follow-up s kandidatima koji su se povukli iz procesa intervjua. Ova često zanemarena praksa (koja se odnosi na ghosting) može vam pomoći u dijagnosticiranju problema s postupkom zapošljavanja.
Ukratko, proces zapošljavanja ne mora biti bojno polje. Tvrtke mogu privući vrhunske talente usvajanjem pristupa zapošljavanju usmjerenog na ljude.
Izvor: Inc.com | Prijevod i prilagodba: financa.ba