Nedjelja, 5 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Znate li kako i koliko traje dobar javni govor

Najvažniji savjet za dobar govor je da ne dužite. Prema mišljenju britanskih istražitelja koji su analizirali 50 govora, bitno je da ne brzate. Ne treba citirati druge, obratite pažnju na pokrete. ovo su neki od saveta za javni nastup i dobar govor.

Većina trenera će Vam reći koliko je važan prvi dojam. Što znači da prvih sedam sekundi u nastupu, stisak ruke i samopozdanje na licu se vidi odmah po susretu. Mnogi pak idu i dalje baveći se detaljima govora. Prezentacija, bilo da se radi o predstavljanju, bilo da je u pitanju akcijski plan u kompaniji, prezentacija pred širom publikom ili prijedlog novom klijentu o pokretanuu suradnje.

Dobar govor traje 11 minuta i 42 sekunde, a dosadan u prosijeku 13 minuta 12 sekundi. Razlika je minut i pol. Možda djeluje malo, ali kako upozoravaju stručnjaci, za svakih 70 sekundi više, šanse da će govor biti dosadan su dvostruke, navodi Kamatica.

Koncipiraj ono što želiš da kažeš tako da traje desetak minuta. Nakon toga iskoristi još minutu da istakneš poentu na kraju.

Vlastito iskustvo će obogatiti govor

Stručnjaci savjetuju da izbjegavate ponavljanja i “gađate” pravo u metu. Ne treba da se toliko bavite time da li je to o čemu govorite novost. Ukoliko stvari postavite pošteno, sve je već manje-više rečeno i malo tko od nas će izmisliti toplu vodu. Ali bitno je kako nešto kažete. Efekat novine možete postići vlastitim pričom, iskustvom, zato nemojte citirati druge, već kažite svojim riječima.

Bitno je praviti pauze

Greška koja se ponavlja kod neiskusnih, je prebrz tempo. U želji da se prezentira više za ograničeno vreme, bombardiramo publiku informacijama. Činjenica je da nitko, na ni najskoncentriranija osoba, ne može “svariti” ogromnu količinu informacija. Zato treba izabrati ono što je važno i na to se fokusirati. Koristite tišinu, ne samo riječi, jer pauze su veoma važne.

Vježbajte, ukoliko želite savršen govor

Mnogi “prelaze” svoj govor u glavi iznova i iznova i sve zvuči savršeno. Međutim, kada dođe trenutak da zablistaju, desi se upravo suprotno. Govor je vrsta javnog nastupa, ne mentalnog, zato se mora vežbati naglas, ispred ogledala, kamere. Važni su pokreti, gestikulacija, mimika i uopće neverbalna komunikacija. Ne gubite samopouzdanje, možda jednom nije uspjelo, zato vježbajte, bit će bolje.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno