U svojoj knjizi “Collabor(h)ate,” iskusna poslovna savjetnica, manager i istraživač odnosa, dr. Deb Mashek u fokus stavlja poboljšanje suradnje u timovima. Ovo je njezin niz praktičnih preporuka za stvaranje suradnje na radnom mjestu koja je manje bolna i više produktivna:
1. Postavite jasna očekivanja za suradnju.
Odvojite vrijeme na početku suradničkog odnosa kako biste eksplicitno izrazili očekivanja i zajednički stvorili razumijevanje normi koje će upravljati zajedničkim radom. Zatim ponovno pregledajte te “ugovore” kao dio redovite provjere održavanja odnosa.
2. Ponašajte se u skladu sa zajedničkim očekivanjima.
Ovdje budite iskreni prema sebi. Možda se protivite očekivanjima i nemate namjeru podržati ih, ili ne razumijete zašto se cijeni određeno ponašanje. Odnosno, možda nemate vještine ili resurse ili vam jednostavno nedostaje motivacije. Vaše dobro ponašanje povećat će vjerojatnost dobrog ponašanja drugih.
3. Izbjegavajte prerane zaključke o drugima.
Kada se netko ne ponaša prema očekivanjima ili kada nešto pođe po zlu, naši su mozgovi prilično vješti u smišljanju bogatih priča na temelju slabih dokaza i emocija. Ne dopustite da ovo započne začarani krug koji može otežati konstruktivno sudjelovanje kada suradnik prekrši očekivanja.
4. Budite spremni na povratne informacije o odgovornosti.
Ako reagirate obrambeno ili ako krivicu za lošu izvedbu ili propuste prebacite na druge, propuštate priliku da postanete bolji u svom poslu. Takođet, potkopavate kvalitetu zajedničkog rada i nagrizate strukturu povjerenja u odnos. Prihvatite svoje pogreške, oprostite drugima i krenite dalje.
5. Budite osjetljivi na potrebe drugih suradnika.
S vremenom će druga osoba uvidjeti da joj čuvate leđa, a pod pretpostavkom da se i ona trudi odgovoriti na vaše potrebe, vidjet ćete da ona čuva vaše. Ovo međusobno reagiranje gradi povjerenje i povezanost, što će biti potrebno u izazovima.
6. Nastojte biti usmjereni na zajedništvo, a ne biti usmjereni transakcijski.
U zajedničkim odnosima, poput braka, tražimo prilike da pozitivno pridonesemo, bez čekanja da nas netko pita ili mjerimo na principu milo za drago. Možete graciozno ukazati na neravnoteže, odustati od napora i uvijek istaknuti male radnje koje vidite i cijenite od drugih.
7. Koristite samorazotkrivanje kako biste stvorili povjerenje i bliskost.
Želite li poboljšati kvalitetu suradničkog odnosa, podijelite odgovarajući djelić sebe s kolegama i napravite prostora drugima da učine isto na svoj način i u svoje vrijeme. Uvijek, kada kolega nešto podijeli s vama, odajte mu to s pažnjom i iskrenošću.
8. Njegujte identitet suradnje, “mi” nasuprot “ja.”
To se zove uzajamnost ili psihološki osjećaj dijeljenja društvenog identiteta s drugim ljudima. Uzajamnost rezultira većom spremnošću za zajednički rad i dijeljenje resursa i nagrada. To možete potaknuti kroz nove ideje, humor i isprobavanje novog mjesta za zajednički ručak.
9. Tražite novine i izazove kao tim.
Svi smo privučeni odnosima i iskustvima za koje vjerujemo da će pružiti samoproširenje i novu snagu. U poslovnim timovima to može uključivati zajedničko prisustvovanje konferenciji ili pristajanje na izazovan novi projekt ili prihvaćanje novih uloga. Izbjegavajte dosadne aktivnosti koje se ponavljaju.
Čak i ako biste radije radili sami, preporučuka je da slijedite ove strategije za zdravlje svoje karijere i zdravlje svog poslovanja. U ovoj eri svjetske ekonomije morate naučiti kako učinkovito komunicirati i surađivati s drugim kulturama i različitostima, unutar i izvan radnog okruženja. Život je zabavniji kada niste izolirani i ignorirani.
Izvor: Inc.com