Nakon više od sedam desetljeća potpune zabrane, Saudijska Arabija najavila je povijesnu liberalizaciju alkoholne politike. Od 2026. godine alkoholna pića s udjelom alkohola manjim od 20 posto bit će legalna u određenim zonama. Promjena dolazi u sklopu nacionalne strategije Vizija 2030, usmjerene na modernizaciju zemlje i razvoj turizma.
Ograničena prodaja alkohola na ekskluzivnim i turističkim lokacijama
Odluka označava značajan zaokret u društvenim i zakonodavnim okvirima kraljevstva. Saudijska Arabija, poznata po konzervativnim islamskim pravilima, više neće u potpunosti zabranjivati alkohol. Ograničena prodaja bit će dopuštena samo na pomno odabranim lokacijama poput luksuznih hotela, ekskluzivnih odmarališta i specijalnih turističkih zona.
Futuristički grad Neom, otok Sindalah i projekt Crveno more među ključnim su lokacijama gdje će alkohol biti dostupan. Također se razmatraju diplomatske četvrti i rezidencijalne zone namijenjene isključivo strancima. Prodaja u maloprodaji, privatnim domovima ili na ulici i dalje ostaje zabranjena.
Samo pića poput vina, piva i jabukovače s nižim postotkom alkohola bit će dopuštena. Žestoka alkoholna pića s više od 20 posto alkohola neće biti legalna. Time se zadržava određena razina kontrole nad vrstom i dostupnošću konzumacije.
Povijesni korijeni zabrane i novi strateški smjer Saudijske Arabije
Ova odluka ima i duboko povijesno značenje. Prohibicija je uvedena 1951. nakon incidenta u kojem je princ Faisal ubio britanskog diplomata. Taj događaj potaknuo je kralja Abdulaziza da uvede strogu zabranu, prvenstveno kako bi spriječio buduće diplomatske napetosti. Vremenom se zabrana uklopila u šerijatske norme i postala dio državnog identiteta.
Danas, promjena dolazi kao dio šire strategije za privlačenje stranih investicija i razvoj ne-naftnih sektora gospodarstva. Kraljevstvo želi postati konkurentno turističko središte koje može parirati Dubaiju i Bahreinu. Liberalizacija je usmjerena na jačanje ugostiteljske ponude i bolju prilagodbu međunarodnim posjetiteljima.
Novi pristup također je usklađen s planovima za organizaciju velikih globalnih događaja. Saudijska Arabija će ugostiti Svjetsku izložbu Expo 2030 i Svjetsko prvenstvo u nogometu 2034. Milijuni posjetitelja očekuju standarde gostoprimstva koje podrazumijevaju dostupnost alkohola.
Stroga regulacija i zaštita islamskih vrijednosti u novoj politici alkohola
Važno je napomenuti da će pristup alkoholnim pićima biti strogo reguliran i ograničen isključivo na strance i nemuslimanske posjetitelje. Konzumacija će biti dozvoljena samo unutar licenciranih objekata i jasno označenih zona. Saudijskim državljanima muslimanske vjeroispovijesti alkohol će i dalje biti potpuno zabranjen.
Licencirani objekti morat će slijediti rigorozne operativne smjernice i proći posebnu edukaciju za odgovorno posluživanje alkohola. Osoblje će biti obučeno kako bi se osigurala sukladnost sa zakonima i kulturnom osjetljivošću. Kršenje pravila rezultirat će oštrim kaznama, uključujući novčane globe, zatvor ili deportaciju za strane državljane.
Unatoč liberalizaciji, vlasti naglašavaju da temeljne islamske vrijednosti neće biti ugrožene. Odluka se tumači kao kompromis između kulturne tradicije i zahtjeva globalnog tržišta. Saudijska Arabija traži put prema modernizaciji, ali bez potpunog odricanja od svog identiteta.
Kako prenosi Poslovni, ova promjena dio je pažljivo strukturiranog plana gospodarske i društvene transformacije kraljevstva. Liberalizacija alkohola vidi se kao alat za privlačenje turista, ali i za izgradnju imidža otvorenije i modernije zemlje. Kraljevstvo nastoji balansirati između unutarnje stabilnosti i međunarodne atraktivnosti.
Saudijska Arabija sada ulazi u novo poglavlje svoje povijesti, gdje se tradicionalne vrijednosti i suvremeni globalni standardi pokušavaju uskladiti. Koliko će ta ravnoteža biti uspješna, ostaje vidjeti, ali smjer promjena je jasan – prema većoj otvorenosti i globalnoj integraciji.