Zlato uvijek vrijedi (više)
Novac sve više gubi vrijednost pa je i štednjaU ponudama kreditnih institucija postoje različiti oblici i... građana koji u bankama drže nemalih 14 milijardi konvertibilnih maraka sve manje isplativa. Dio klijenata podiže ušteđevinu i ulaže u sigurnije i isplativije oblike ulaganja, prvenstveno u nekretnine, manje u dionice i fondove. No, rekordan je rast ulaganja u zlato. Kako biste bili spremni na ulaganje, financa.ba donosi osnovne informacije koje trebate znati ukoliko se odlučite na ovaj korak. Zlato je plemeniti metal koji se od postanka svijeta koristi u svrhu očuvanja vrijednosti, a do prije pedesetak godina je većina svjetskog novca na neki način bila vezana za njega kroz monetarni zlatni standard. Zlatni je standard u potpunosti ukinut 1971. godine i to predstavlja kraj zlatnog novca, ali to je tek početak jedne nove priče – ulaganja u zlato. S obzirom da cijena zlata više nije bila vezana za dolar, ulaganje u zlato počelo je biti sve popularnije jer je cijena mogla rasti s vremenom, a vrijeme je pokazalo da se radi o vrlo unosnom ulaganju. Koliko unosnom, pokazuje činjenica da je cijena unce zlata izražena u američkim dolarima od 1971. godine do danas narasla preko 40 puta.
Oblici investiranja u zlato
Tradicionalni način investiranja u zlato je kupovina investicijskog zlata u fizičkom obliku, ali to nije jedini način ulaganja u ovaj plemeniti metal. U zlato je moguće ulagati i kupnjom nakita, kupnjom zlatnih poluga ili dionica investicijskih poduzeća koje se bave rudarenjem zlata ili ulaganjem u ETF-ove koji prate cijenu zlata.
Što je ETF
ETF ili Exchange-traded fund na našem bi mogao prevesti kao burzovno trgovani fond. Radi se o investicijskom fondu čijim se udjelima trguje na burzi. ETF-oviETF je investicijski fond čijim se dionicama trguje na burz... svoju imovinu mogu ulagati u širok spektar imovine – od dionica i obveznica do roba poput zlata ili nafte. ETF-ovi vezani za zlato su fondovi koji većinu svojih ulaganja plasiraju u zlato ili zlatne izvedenice poput budućnosnica (futures) ili opcija (options), pa im na taj način performans ovisi o kretanju cijene fizičkog zlata. Ako cijena fizičkog zlata poraste, porast će i vrijednost vezanog ETF-a i obrnuto.
Trenutni tržišni uvjeti za investiranje u zlato
Cijene zlata mogle bi samo blago oscilirati do kraja. Razlozi su u činjenicama da će doći do svojevrsnog opuštanje tržišta nakon najava Europske Centralne banke o povećanju kamatnih stopa. To bi moglo biti loše za dionice, ali dobro za plemenite metale. Najveći test dolazi tijekom ljeta kada bi se inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... mogla početi stabilizirati, a tržišta apsorbirati više kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji.... Fiskalni i monetarni poticaji ekonomijama u većini zapadnih zemalja će presahnuti. A kamateKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ... će se podizati u nekoliko navrata. Tada bi moglo doći do jačeg pritjecanja kapitala u dionice i državne obvezniceObveznica (engl. bond), ili zadužnica (obligacija), dužni..., što bi pak moglo spustiti privlačnost kratkoročnog ulaganja u zlato. S druge strane, treba računati i na potencijalne rizike i nestabilnosti. Poput uporne pandemije COVID-a 19 te geopolitičke sukobe Rusije i Ukrajine te Kine i Tajvana. To je nešto što bi moglo potaknuti značajnu potražnju za sigurnim utočištima poput zlata i srebra. Druge analize pokazuju da bi cijena zlata ove godine trebala zabilježiti znatan rast, ali ostat ćemo konzervativni.
Zlato – visok stupanj likvidnosti
Investicijsko zlato u fizičkom obliku, odnosno zlatne poluge i zlatnici visoke čistoće, vrlo je likvidno, tj. jako ga je jednostavno zamijeniti za gotovinu u bilo kojem trenutku bilo gdje u svijetu. Ta osobina zlata čini ga privlačnijim od drugih oblika ulaganja koja su često vrlo ograničena kada je u pitanju povlačenje vlastitih sredstava iz njih.
Rizici ulaganja u zlato
Ulaganje u investicijsko zlato u medijima se često predstavlja kao „sigurno ulaganje“ u „nesigurnim vremenima“, no osim nedostatka razine zaštite koju imaju korisnici reguliranih financijskih usluga, s ulaganjem u investicijsko zlato povezan je i niz drugih rizika. Kod institucija koje pružaju investicijske usluge i obavljaju investicijske aktivnosti mogu se zatražiti informacije o mogućnosti ulaganja u zlato preko financijskih instrumenata (npr. specijaliziranih fondova ili budućnosnica (engl. futures)). Kod takvih oblika ulaganja potrebno je, osim pridržavanja uobičajenih korisnih pravila povezanih s ulaganjem (kao što je poznavanje proizvoda i rizika korištenja), posebno uzeti u obzir moguće naknade (npr. za eventualna izvršenja transakcija na stranim tržištima) te činjenicu da se neovisno o jednostavnosti izvršenja samih transakcija u pravilu radi o ulaganjima u složenije i javnosti manje poznate financijske instrumente. Zbog svega navedenog pozivamo na oprez sve zainteresirane za ulaganje u investicijsko zlato i preporuča potpuno informiranje o takvoj vrsti proizvoda prije donošenja odluke o ulaganju.
Rizici ulaganja u ETF
ETF-ovi većinom trguju u dolarima, što predstavlja nedostatak za sve investitore iz zemalja koje ne koriste dolar kao glavnu valutu, u koje spada i Bosna i Hercegovina. To stvara dodatan trošak konverzije za investitore iz tih zemalja koji također umanjuje profit.
Bitno je i napomenuti da ulaganjem u ETF investitor ovisi o stranim financijskim institucijama i tržištima. U slučaju financijskog kolapsa, investitor može ostati bez svoje imovine. Jedan od češćih razloga zbog kojega ljudi kupuju investicijsko zlato je izbjegavanje ovisnosti o financijskom sustavu, a to nije moguće ostvariti investiranjem u burzovne fondove. Svi navedeni nedostaci doveli su do toga da je zarada pri ulaganju u ETF-ove vezane uz zlato manja od zarade od investiranja u fizičko investicijsko zlato. Usporedimo li najvećeg svjetskog ETF-a na zlato, SPDR Gold Trusta (GLD), vidimo da je od svog osnutka 2004. godine do danas ostvario rast od 258,24%. To je zavidan rast, ali ako ga pogledamo rast cijene fizičkog zlata u istom periodu, vidimo da je ona narasla za 301% što predstavlja rast koji je veći za čak 40 postotnih poena.
U svakom slučaju ulaganje u investicijsko zlato i ETF-ove nije nerizično i svakako se potrebno detaljno informirati prije odluke o investiranju.