Iz Udruženja gospodarstvenika FBiH očekuju da Direkcija robnih rezervi ponudi maksimalnu cijenu i otkupi kompletnu domaću proizvodnju pšenice iz sredstava u iznosu od 20 milijuna KM, koliko je Vlada FBiH planirala za njeno popunjavanje.
Takav plan Direkcija je već pripremila, a Vlada FBiH bi ga trebala usvojiti početkom srpnja, potvrđeno je za „Avaz“ iz Direkcije robnih rezervi FBiH.
– Direkcija će predložiti Vladi FBiH otkup pšenice proizvedene 2022. godine po tržišnim cijenama. Istovremeno predlažemo i zabranu izvoza pšenice iz FBiH, kako bi domaća pšenica ostala kod nas i kako je ne bismo morali uvoziti. Vlada FBiH će odrediti otkupnu cijenu, koja će biti ponuđena poljoprivrednim proizvođačima, a oni trebaju odlučiti kome će prodati pšenicu. Federalna direkcija robnih rezervi neće biti konkurencija domaćim mlinovima u otkupu – rekao je za „Avaz“ Tončo Bavrka, direktor Direkcije robnih rezervi FBiH.
S druge strane, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bićo kaže da žetva počinje za sedam dana i očekuje se prosječan, a u odnosu na probleme s gnojivom i ostalo, može se reći i odličan urod pšenice.
“Nemamo je dovoljno pa će ostalo pokriti uvoz. Otkupljivači trenutno nude 600-680 KM po toni, ali su proizvođači nezadovoljni” – kaže Bićo.
Prema riječima predsjednika Udruženja pekara RS Saše Trivića, problem opskrbe i rasta cijena pšenice ne traje od jučer, pa mnogi proizvođači imaju zalihe, a očekuje se i dobar ovogodišnji prinosPrinos (engl. Yield) se odnosi na zaradu ostvarenu na ulagan....
“Nestašice ne bi trebalo biti, ali je pitanje kolika će biti cijena jer će inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre..., te cijene energenata i gnojiva napraviti probleme. Ništa precizno se ne može reći prije rujna” – ističe Trivić.
Bićo cijene kruha smatra problematičnim.
“Postavlja se pitanje zašto je kruh ovako skup. Od kilograma brašna oni prave tri kruha i ispada da iz kilograma pšenice, koji je prošle godine koštao tridesetak, a ove 60-68 feninga po kilogramu, oni imaju 4,50 KM. Nerealno je stanje u pekarstvu, jer su pšenica i brašno jeftini u odnosu na kruh” – ističe Bićo.