Jučer je SMS proslavio svoj trideset rođendan. Ipak, s pojavom pametnih telefona trend je postalo dopisivanje putem aplikacija koje nude pametni telefoni. Osim razmjene osnovnih informacija, aplikacije su se počele koristiti za razmjenu povjerljivih informacija, delikatnih sadržaja i slično. Neki nisu razmišljali o sigurnosti, pa su intimni razgovori završili u javnosti.
Bosnu i Hercegovinu trenutno trese afera zbog Sky aplikacije. Navodno je cijeli kriminalni milje koristio spomenutu aplikaciju kako bi razmjenjivali povjerljive informacije. Kompanija koja je razvila Sky aplikaciju legalno je poslovala u Vancouver-u u komercijalne svrhe. Njene usluge mogao je da koristi bilo ko, dok FBI nije zatvorio kompaniju. Platforma je uklonjena jer je aplikacija postala popularni kanal komunikacije među kriminalcima u svijetu.
Portal Android Authority je izdvojio pet najboljih aplikacija za sigurno i tajno dopisivanje. Donosimo recenzije aplikacija koje se najčešće koriste za komunikaciju:
Threema
Riječ je o poznatom servisu koji pri komunikaciji nudi visoku razinu sigurnosti oslanjajući se na end-to-end enkripciju. Sve što se razmjenjuje putem aplikacije je šifrirano, a to znači da će poruke, kao i datoteke moći pregledavati samo oni kojima su i namijenjeni.koristi end-to-end šifriranje koje je implementirano kroz kriptografsku biblioteku NaCl, a to znači da nudi doista visoku razinu sigurne komunikacije te pri svemu tome pazi na privatnost korisnika. Naime, Threema se može koristiti posve anonimno. Nigdje nije potrebno unijeti svoj broj telefona (dobiva se jedinstveni anonimni Threema ID) pa se može koristiti i na smartfonima i tabletima bez SIM kartice, aplikacija je otvorenog koda, a čitav je sustav dizajniran tako da se maksimalno smanji količina podataka koja mora biti generirana na poslužiteljima koji se, usput budi rečeno, nalaze u Švicarskoj. Ova aplikacija na svjetskom tržištu postaje sve konkurentnija, i od svih izdvojenih aplikacija ovdje – ona nije besplatna. Njena instalacija košta 2.99 dolara.
Signal
Signal Private Messenger je potpuno opremljen tip aplikacije sa zaštitom privatnosti. Funkcije uključuju tekstualno i slikovno dopisivanje zajedno sa podrškom za glasovne i video pozive. Aplikacija također uključuje end-to-end enkripciju. Neki dodaci uključuju osnovni uređivač slika, tamnu temu pozadine i još mnogo toga. Došlo je do povećanja broja korisnika 2021. godine nakon prevara WhatsApp-ove politike privatnosti. Signal je dobra opcija za privatnost ako vam zatreba. Signal na ovim prostorima i nije toliko popularan, ali ga u drugim dijelovima svijeta ljudi masovno koriste. Kao i svaka druga aplikacija i on ima nekoliko problema. Aplikacija je besplatna za koištenje.
Telegram
Telegram je jedna od najpopularnijih messenger aplikacija za Privatnu komunikaciju. Ponosi se 256-bitnom simetričnom AES enkripcijom i 2048-bitnom RSA enkripcijom. ovo je čini jednim od najsigurnijih servisa za komunikaciju. Aplikacija također nudi mogućnost dijeljenja datoteka, potporu za više platformi, kreiranje chat-a, GIF poruke i mnogo toga. Smatra se jednom od najboljih platformi za sigurnost i dovoljno je privatna da neke vlade ne vole da je koriste njeni građani. Kao usluga ćaskanja, definitivno je više nego dovoljno dobra za skoro sve što vam treba. Ima end-to-end enkripciju, dozvoljava grupe do 100.000 korisnika, pozive, kao i poruke koje se mogu “samouništiti”. Možete čak i praviti GIF-ove ukoliko želite. Mana mu je što nije dostupan na svim dijelovima svijeta. Aplikacija je besplatna za koištenje.
WhatsApp je najpopularnija messenger aplikacija na svijetu. Svi znaju za njega! Ima mnogo funkcija, često se ažurira i vjerojatno je najkonkurentnija aplikacija za chatu ovom trenutku na svijetu. Uključuje glasovne poruke i video pozive, tekstualne poruke, grupne chat-ove, podržava gotovo sve multimedijalnih formata poput GIF-ova, video zapisa itd. Moderan je, pristupačan i popularan. Ono što se njemu pripisuje kao mana jeste to što je u vlasništvu META-e (vlasnika Facebook-a). Ova kompanija je pod konstantnom lupom upravo zbog privatnosti. Kada je u pitanju privatnost, WhatsApp nudi samo uništavajuće, odnosno samobrisajuće poruke. Takođe je besplatan, bez kupovine u aplikaciji.
Viber
Tu je naravno i stari znanac – Viber. Vjerojatno najpopularniji na ovim prostorima. U nekim dijelovima svijeta nije zastupljen u mjeri kao kod nas. Uz WhatsApp je jedna od najpopularnijih aplikacija za razmjenu poruka ikada. Platforma nudi sve mogućnosti, uključujući poruke, pozive, samouništavajuće poruke, grupni chat, video poruke i video chat. Također uključuje personalizirane naljepnice, dojavu vijesti i još mnoge inovacije. Većina paketa naljepnica se plaća dodatno, pa su stoga moguće i kupovine u aplikaciji. Ovo je zapravo prilično dobro zaokruženo iskustvo chat-a. Međutim, malo je teži od većine aplikacija za komunikaciju. Oni koji žele čistije, minimalističko iskustvo preskočit će ovu aplikaciju. Zanimljivo, Viber je najpopularniji u zemljama van Sjedinjenih Država. To nije velika stvar, ali samo upozorenje. Nedavno je uveo i tajne chatove i slične opcije koje dodatno štite korisnike, a ima i dodatne sigurnosne opcije koje korisnici mogu podesiti po želji. Osnovna aplikacija je besplatna za koištenje.