Na svjetskim su tržištima cijene nafte u prvom tjednu nove godine oštro pale. Ni početkom ovog tjedna nije došlo do značajne korekcije. Trgovci se plaše da će zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava oslabiti potražnja za “crnim zlatom”.
Cijena barela potonula je prošloga tjedna 8,5 posto. Jutros se na londonskom tržištu trguje za 79,29 dolara. Na američkom tržištu barel iznosi 74,42 dolara. Nakon što su u prethodna tri tjedna porasle oko 13 posto, prošloga su tjedna cijene nafte izgubile dobar dio tih dobitaka. Posljedica je to zabrinutosti za potražnju, posebice iz Kine, najvećeg svjetskog uvoznika “crnog zlata”.
Kineske vlasti popuštaju restriktivne mjere
Posljednje tri godine Kineske vlasti su vodile politiku ‘nulte tolerancije’ covid virusa. Početkom ove godine su odlučili ubrzano popustiti s restriktivnim mjerama. Ekonomisti se nadaju da bi odluka trebala uzrokovati ubrzani rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva. Međutim, idući mjeseci bit će vrlo neizvjesni jer se virus ubrzano širi. Bolnice su prekapacirane zbog velikog broja zaraženih i umrlih od covida. Sve to moglo bi oslabiti potražnju, na što ukazuje i odluka Pekinga o povećanju kvota za izvoz derivata.
Raspoloženje na tržištu pokvarili su pandemija u Kini i izazovi otvaranja tog tržišta, koji su doveli pod znak pitanja tezu da će se potražnja oporaviti i cijene porasti.
Julius Baer Norbert Rücker, analitičar švicarske banke
Trgovce je zabrinulo i upozorenje direktorice Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristaline Georgieve da će ova godina biti teža od prošle. Kako je financa.ba pisala MMF očekuje usporavanje gospodarstava SAD, Kine i Europe. Ove zemlje čine otprilike trećinu svjetskog gospodarstva, te bi mogle uroniti u recesiju. Usporavanje rasta gospodarstava očekuje se zbog toga što će američka i europska središnja banka, kako se najavile, i ove godine podizati kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji... kako bi suzbile inflacijuInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre.... “Stanje u svjetskom gospodarstvu istisnulo je sve druge brige i u doglednoj će budućnosti dominirati”, smatra Stephen Brennock iz PVM Oila.
Koliku prosječnu cijenu barela možemo očekivati ove godine
Kretanja u svjetskom gospodarstvu, te makroekonomski pokazatelji imat će snažan utjecaj na cijenu nafte u tekućoj godini. Proizvodna politika Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njihovih saveznika u ovakvim gospodarskim uvjetima pada u drugi plan. Naznake oporavka aktivnosti “u ključnim ekonomskim područjima” ponovo će podići cijene nafte na londonskom tržištu prema 100 dolara, potencijalno od drugog tromjesečja nadalje, procjenjuju analitičari Komerzbank, njemačke banke.
U anketi koju je proveo Reuters, a sudjelovalo je 30 analitičara, zaključeno je da se procjenjuje da će ove godine cijena barela u Londonu iznositi u prosjeku oko 89,40 dolara. Na američkom bi tržištu, pak, prema procjenama, cijena u prosjeku mogla iznositi oko 84,85 dolara. Prošle su godine cijene nafte na tržištu u Londonu porasle oko 10 posto, što je ponajviše posljedica poremećaja na tržištu zbog rata u Ukrajini, dok su godinu dana prije, zahvaljujući oporavku svjetskog gospodarstva od koronakrize, skočile više od 50 posto.