Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Zabrinutost tržišta za likvidnost bankarskog sektora u Europi

Vlada zabrinutost tržišta za likvidnost bankarskog sektora u Europi. Dionice europskih banaka su oslabile krajem tjedna najviše od sredine prosinca. Tijekom tjedna i u SAD su dionice banaka doživjele korekciju kao posljedica zabrinutosti za likvidnost u bankarskom sektoru. Bankarski sektor, koji je predvodio rast europskih burzi od kraja rujna, pao je za 4,9 posto, što je najviše od lipnja.

Finansijska grupa SVB iz Silicijske doline potakla je globalni pad dionica. Kako je danas izvjestila financa, banka je doživila kolaps u pokušaju da ojača svoju kapitalnu poziciju. Problemi su eskalirali nakon gubitka u svom portfelju obveznica, a njemački kreditor Deutsche Bank našao se pod velikim pritiskom.

Analitičari navode sa su problemi u SVB djelovali poput hladnog tuša. FED je potvrdio da će se zasigurno ići s bržim povećanjem kamatnih stopa. Ovo je uzrokovalo snažne korekcije na burzovnim tržištima. SVB, partner u američkom tehnološkom sektoru izgubio je 1,8 milijardi dolara zbog prodaje paketa obveznica kako bi zadovoljio zahtjrve štediša koji su došli po gotovinu.

Likvidnost utjecala na vrijednost dionica

Američki pad dionica je potakao nastavak pada europskih dionica. Uzrok pada je zabrinutost da bi centralne banke mogle duže da zadrže visoke kamatne stope, jer inflacija ostaje povišena. Europski bankarski indeks STOXX pao je za više od četiri posto. Vrijednost dionica HSCB je doživio korekciju za 4,5 posto, a dionice Deutsche Bank za 7,9 posto. Dionice talijanskih banaka UniCredit i Intesa takođe su naglo pale.

Vrijednost dionice UniCredit banke posljednjih pet dana (izvor google.com)
Vrijednost dionice UniCredit banke posljednjih pet dana (izvor google.com)
Vrijednost dionice Intesa Sanpaolo SPA posljednjih pet dana (izvor google.com)
Vrijednost dionice Intesa Sanpaolo SPA posljednjih pet dana (izvor google.com)

Iako većina stručnjaka nije vidjela sustavnu prijetnju globalnom bankarskom sustavu, osjetili su se negativni efekti viših kamatnih stopa FED-a na zajmodavce. Globalni troškovi zaduživanja porasli su prošle godine najbržim tempom u posljednjioj dekadi, nakon što je FED podigao kamatne stope sa nule na 450 baznih poena (4,5 posto), a Europska centralna banka za 300 baznih poena.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno