Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Znamo li zašto usporava zelena tranzicija

Ograničenja u elektroenergetskim mrežama, visoki troškovi da bi se provela zelena tranzicija i zakašnjela planiranja projekata trenutačno koče investicije vrijedne 18 bilijuna dolara širom svijeta. Ove investicije su usmjerene prema ispunjenju klimatskih ciljeva postavljenih do 2030. godine. To znači da je brza energetska tranzicija postavljenih ciljeva vrlo neizgledna.

Prema izvješću koje je priredila konzultantska tvrtka Boston Consulting Group (BCG), kako bi se ograničilo globalno zagrijavanje na 1,5 stupnjeva iznad predindustrijskih razina, razvoj obnovljivih izvora energije i niskougljičnih tehnologija trebao bi biti tri puta brži nego što je trenutno slučaj. Jedan od suautora izvješća, Maurice Berns, istaknuo je da je potrebno više faze implementacije, regulacije i investicija. Ovo bi trebalo substituirati političku podršku, kako bi se postigli održivi poslovni projekti.

Emisije iz fosilnih goriva pridonose globalnom zagrijavanju i ekstremnim vremenskim pojavama. Podsjećaju, srpanj je bio najtopliji zabilježeni mjesec na globalnoj razini. Trenutna stopa energetske tranzicije u sektorima poput industrije i građevinarstva omogućuje zagrijavanje od 2,7 stupnjeva do kraja stoljeća.

Najveći problem povezan s financiranjem javlja se u proizvodnji električne energije i potrošnji. Visoki troškovi financiranja obnovljivih izvora energije povećavaju konkurentnost investicija u fosilne izvore, navodi izvješće.

BloombergNEF također dolazi do sličnih zaključaka. Tvrdeći da će godišnje investicije morati trostruko porasti tijekom ovog desetljeća. Samo tako se može postići cilj neto nultih emisija ugljičnih plinova do 2050. godine.

Svijet raspolaže alatima kako bi se provela zeelna tranzicija

Unatoč tim izazovima, BCG napominje da svijet raspolaže potrebnim alatima i kapitalom za promjene. Od 37 bilijuna dolara potrebnih do 2030. godine, otprilike 19 bilijuna već je alocirano za obnovljive izvore energije, prema BCG-u, koji se oslanja na podatke iz 270 energetskih tvrtki.

Kako bi se uspješno premostio financijski jaz od 18 bilijuna dolara, vlade i privatni sektor moraju surađivati kako bi smanjili troškove niskougljičnih tehnologija. BCG ističe američki zakon o smanjenju inflacije kao dobar primjer koji potiče čiste tehnologije.

U mnogim zemljama, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo i Španjolsku, postoji znatan kapacitet obnovljive energije koji se može iskoristiti kako bi se ostvarili ciljevi održivog razvoja. Problem nije u tehničkim izazovima jer potrebne tehnologije postoje, već u potrebi za ubrzanjem djelovanja sustava, zaključuje Berns.

Izvor: EnergyPress

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno