U brzom poslovnom svijetu, konvencionalna mudrost nalaže da je priznavanje pogrešaka znak slabosti ili gubitka moći i autoriteta. Također prenosi drugima da niste uspjeli. Stvarnost je sasvim suprotna. Evo brutalne istine: priznavanje kada ste pogriješili može biti preokret na vašem putu.
Jeff Bezos je “primijetio da najpametniji ljudi stalno revidiraju svoje razumijevanje, preispituju problem za koji su mislili da su već riješili. Otvoreni su za nova gledišta, nove informacije, nove ideje , kontradikcije i izazove njihovom vlastitom načinu razmišljanja.”
Drugim riječima, pametni i uspješni priznaju kada su u krivu. Vođe bi trebali ozbiljno razmišljati o prakticiranju ovog oblika intelektualne poniznosti. Brutalna istina o tome zahtijeva jedan hrabar prvi korak: to je priznanje kada napravite pogrešne odluke, dok ste istovremeno otvoreni za razmatranje tuđih ideja.
Istraživanje i koristi priznavanja pogreški
Potrebno je mnogo emocionalne inteligencijeEmocionalna inteligencija (EI ili EQ za "emocionalni kvocije... i hrabrosti da se budete spremni ovako izložiti, ali istraživanja pokazuju da se to može značajno isplatiti. Sedmogodišnje istraživanje u kojem je sudjelovalo 12 000 ljudi, objavljeno u knjizi Performing Under Pressure, otkrilo je da je priznanje kada je netko u krivu rijetko ponašanje koje je u visokoj korelaciji s vrhunskim učincima. Zapravo, oni u 10% najboljih performera razlikovali su se od prosječnih izvođača po svojoj sposobnosti da priznaju svoje pogreške.
Također je utvrđeno da je priznanje da su bili u krivu u pozitivnoj korelaciji s napredovanjem. Stoga je pri identificiranju potencijalnih lidera bitno tražiti pojedince spremne priznati svoje pogreške.
Priznanje kada ste u krivu ima mnoge prednosti, uključujući stvaranje povjerenja u timovima. Zamislite ovo: Vi vodite tim i obavili ste poziv koji, kad bolje razmislimo, nije bio najbolji potez. Umjesto da to pometete pod tepih, priznajte to.
Priznanje da je nečija ideja bolja od vaše pokazuje vašu istinsku autentičnost i vašu sposobnost da budete ranjivi kada su ulozi visoki. Vaš tim će vas više poštovati zbog toga što ste iskreni. Gradi most povjerenja koji može izdržati oluje bilo kojeg radnog mjesta.
Priznavanje pogrešaka u konačnici vam pomaže da učite od velikog učitelja: neuspjeha. Kada priznate svoje pogreške, ne priznajete samo grešku; kažeš, “Hej, ja učim, baš kao i ti.” Postavlja ton da greške nisu kraj svijeta; one su odskočne daske do uspjeha.
Izvor: Inc.com | Prijevod i prilagodba: financa.ba