Cijene nafte porasle su u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad 84 dolara. Razlog je smanjenje zaliha u SAD-u i poboljšani kineski uvoz raspršili strahovanja od posustajanja potražnje u dva vodeća svjetska potrošača.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 57 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 84,15 dolara. U gotovo istom iznosu barel je poskupio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 79,55 dolara.
Trgovce je u četvrtak ohrabrio pad zaliha nafte u SAD-u u prošlom tjednu, za 1,4 milijuna barela, prema izvješću ministarstva energetike, objavljenom u srijedu. Analitičari su očekivali skromniji pad, za 1,1 milijun barela.
Ministarstvo objašnjava pad zaliha nafte pojačanom rafinerijskom preradom, za 307.000 barela dnevno.
Podaci su raspršili strahovanja od posustajanja potražnje u najvećem svjetskom potrošaču. Nakon što je izvješće udruge proizvođača APIAPI je skraćenica od Application Programming Interface i pr..., prema navodima izvora, bilo pokazalo blagi rast zaliha, za nekih 500 tisuća barela.
Ulagače je oraspoložila i Kina. Carinski su podaci za travanj pokazali za 5,45 posto veći uvoz nafte nego u istom prošlogodišnjem mjesecu. Kineski kupci uvezli su u travnju 44,72 milijuna tona nafte, što odgovara 10,88 milijuna barela dnevno, navodi Hrportfolio.
“Tržišta nafte ohrabrilo je izrazitije smanjenje zaliha u SAD-u no što se očekivalo. Dodatni su im poticaj bili poboljšani podaci iz kineske trgovinske bilance”, zaključila je neovisna analitičarka Tina Teng.
Zbog praznika u Austriji gdje joj je sjedište Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) nije objavila koliko je u srijedu stajao barel košarice nafte njezinih članica. U utorak cijena mu je iznosila 83,6 dolara.