Ukupno 483 milijarde dolara (oko 443,5 milijardi eura) očekuje povoljna ulaganja širom svijeta u 2024. godini. Prošle godine svakodnevno je nastajalo 70 novih ultra-bogatih investitora, a ovaj trend ne pokazuje znakove usporavanja. Globalna populacija ultrabogatih porasla je za 4,2% prošle godine, s predviđanjem da će rasti za 28% do 2028., prema izvješću konzultantske kuće Knight Frank, prenosi Euronews.
Izvješće otkriva da je broj osoba s neto vrijednošću od 30 milijuna dolara (27,6 milijuna eura) ili više porastao na 626.619, u odnosu na 601.300 godinu dana ranije. Povećana ulaganja u dionice u očekivanju nižih kamatnih stopa, uz snažan učinak američkog gospodarstva, doprinose ovom rastu.
Sjeverna Amerika i Bliski istok predvode rast broja ultrabogatih
Sjeverna Amerika predvodi rast broja ultrabogatih s porastom od 7,2% godišnje, dok Bliski istok slijedi s 6,2%.
Europa je zabilježila skroman rast od 1,8%, ali i dalje ostaje dom za 1% najbogatijih, prema izvještaju Liam Bailey-a iz Knight Franka.
Latinska Amerika je jedina regija koja je doživjela pad broja bogataša od 3,6%. Ovaj porast broja ultrabogatih u 2023. godini dolazi nakon pada bogatstva najbogatijih za 10 bilijuna dolara u prethodnoj godini zbog energetske, ekonomske i geopolitičke nestabilnosti. Bailey ističe da je potražnja za nekretninama u porastu, uz naglasak na potrebu za kapitalom u tom sektoru, koji nikad nije bio veći.
U što najbogatiji ljudi ulažu u ovoj godini?
Prema izvješću, ove godine na globalnoj razini čeka 483 milijarde dolara (443,5 milijardi eura) za ulaganja. Usprkos usporavanju gospodarstva koje bi globalni BDP mogao smanjiti na 2,9% u 2024., s padom od 3,1% iz prošle godine.
Očekuje se povećanje ulaganja u ključne sektore poput tehnologije, energije i obrane zbog stalnih napetosti između SAD-a i Kine. Također, 2024. bi mogla označiti oporavak tržišta nekretnina. Ono je prošle godine bilo pogođeno visokim kamatamaKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ..., dok su komercijalne nekretnine (CRE) pretrpjele veće gubitke.
Više od petine najbogatijih na svijetu planira investirati u stambene nekretnine, posebno u prvoklasne nekretnine koje su i dalje u porastu od 3,1% globalno, unatoč visokom kamatama i smanjenju obujma prodaje u 2023. godini.
Također, gotovo 20% ultra bogatih razmatra ulaganje u komercijalne nekretnine, s najvećim interesom očekivanim od investitora iz Bliskog istoka i Azije. Predviđa se da će niže procjene, pad kamatnih stopa i prisilne prodaje poboljšati volumen ulaganja u komercijalne nekretnine.
Utjecaj AI i klimatskih promjena na ulaganja u nekretnine
Izvješće predviđa da će otprilike 40 posto korporativne IT potrošnje biti usmjereno na projekte povezane s umjetnom inteligencijom u sljedećoj godini. To će imati značajan utjecaj na komercijalnu imovinu, osobito na podatkovne centre koji će rasti u potražnji, posebice u blizini ekonomičnih izvora energije. Također, bit će potražnje za specijaliziranim uredskim prostorima smještenim u blizini sveučilišta i tehnoloških centara.
Upravljanje zgradama pomoću umjetne inteligencije, koje uključuje poboljšanje energetske učinkovitosti, kontrole klime i sigurnosti, postat će sve popularnije među vrhunskim uredskim prostorima. Održivost također dobiva na značaju među najbogatijima. S gotovo dvije trećine ultra bogatih koji nastoje smanjiti svoj ugljični otisak i usmjereni su na održiva ulaganja u komercijalne nekretnine.
Klimatske promjene sve više utječu na tržište nekretnina. To uključuje promjene u prinosimaPrinos (engl. Yield) se odnosi na zaradu ostvarenu na ulagan... usjeva, turističkim obrascima, oštećenju imovine i poremećajima infrastrukture. Kratkoročno, mnoge nekretnine suočavaju se s povećanjem premija za osiguranje ili čak potpunim odbijanjem osiguravatelja. U međuvremenu, raste potražnja za nekretninama u niskorizičnim područjima i za zgradama s energetski učinkovitom tehnologijom. Očekuje se da će investitori tražiti tehnologiju koja pomaže u prilagodbi i oporavku od klimatskih prijetnjii.
Luksuzni kolekcionarski predmeti gube na atraktivnosti
Iako su 2023. godine zabilježeni rekordni pojedinačni rezultati prodaje, izvješće ukazuje na pad vrijednosti određenih luksuznih kolekcionarskih predmeta. Primjerice, rijetki viskiji su izgubili 9% svoje vrijednosti, klasični automobili 6%, torbice 4%, a namještaj 2%. Dok su umjetnina, nakit i satovi nastavili rasti. Očekuje se da će tržište luksuznih kolekcionarskih predmeta doživjeti značajan pad, piše Bankar.
Što donosi budućnost za najbogatije ljude na svijetu?
Izvješće predviđa globalni porast broja bogatih pojedinaca od 28,1% u sljedećih pet godina što je niže od prethodnih 44% između 2018. i 2023. godine.
U idućim godinama, najveći rast očekuje se u Aziji, osobito u Indiji i Kini. Više od dvije trećine ultra-bogatih (UHNWI) anticipira povećanje svog bogatstva ove godine, uz izrazito pozitivno mišljenje među mlađim generacijama.
Sukladno tome, udio žena među globalnim UHNWI-ima porastao je na oko 11% u 2023. Ovaj trend bi mogao nastaviti rasti. S 81% žena iz generacije Z, koje imaju neto vrijednost od milijardu dolara ili više, očekujući značajan rast u nadolazećim godinama.