Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Rizični kapital pod pritiskom: Stope bankrota startupa rastu

Rizični kapital suočava se s ozbiljnim izazovima jer su stope bankrota novoosnovanih poduzeća porasle za 60% u posljednjih godinu dana. Kako osnivačima ponestaje sredstava prikupljenih tijekom tehnološkog procvata 2021. i 2022. godine, milijuni radnih mjesta u tvrtkama koje podržava ova industrija su ugroženi. Postoji i rizik od prelijevanja negativnih efekata na širu ekonomiju.

Prema izvješću Financial Timesa, podaci tvrtke “Karta” pokazuju da se broj bankrota startupa ubrzano povećava. I to uprkos milijardama dolara uloženih u razvoj umjetne inteligencije. U prvom kvartalu ove godine, čak 254 klijenta “Karte” proglasila su stečaj. Međutim, današnja stopa stečajeva je preko sedam puta viša nego 2019. godine.

Prošlog tjedna, fintech tvrtka Tally postala je još jedna u nizu kompanija koje su doživjele neuspjeh. Osnovana prije devet godina, Tally, koja se bavi upravljanjem kreditima, bila je procijenjena na 855 milijuna dolara tijekom kruga financiranja u 2022. godini. Tada je prikupila preko 170 milijuna dolara od značajnih investitora poput Andreessen Horovitza i Kleiner Perkinsa. Osnivač Tallyja, Jason Brown, objavio je na LinkedInu da tvrtka sa sjedištem u San Franciscu nije uspjela osigurati potrebna sredstva za daljnje poslovanje.

Nesvakidašnje okruženje

Tally je samo jedna od niza visokoprofilnih kompanija koje su propale, uključujući platformu za prijenos uživo Caffeine. Platforma je osigurala više od 250 milijuna dolara od investitora poput Fox Corp, Andreessena i Sanabil Investmentsa, podružnice saudijskog suverenog fonda. Slična sudbina zadesila je i zdravstveni startup Olive, čija je vrijednost 2021. bila procijenjena na 4 milijarde dolara. Ali i transportnu tvrtku Convoy, koja je prije dvije godine imala procjenu vrijednosti od 3,8 milijardi dolara. WeWork, tvrtka za iznajmljivanje radnih prostora, koja je prikupila oko 16 milijardi dolara duga i kapitala od SoftBanka i njegovog Vision Funda, razdvojila se u studenom nakon što je izašla na burzu 2021. godine.

Ovaj pad rezultat je teške prilagodbe koju mlade tvrtke prolaze zbog porasta kamatnih stopa od 2022. godine. Ubrzo nakon toga došlo je do smanjenja ulaganja u rizični kapital. Rizični dug je opao nakon prošlogodišnjeg kolapsa banke Silicon Valley.

Tijekom godina ekspanzije, fondovi rizičnog kapitala poticali su osnivače da konstantno povećavaju ulaganja. To je dovelo do rasta vrijednosti tvrtki, tvrdi Haley Jones, potpredsjednica Kruze Consultinga. Tvrtka nudi računovodstvene usluge stotinama startupova financiranih rizičnim kapitalom. Jones je opisala to razdoblje kao “nesvakidašnje vrijeme za prikupljanje sredstava,” dodajući da “kapital i osnivači nisu uvijek imali usklađene ciljeve.”

Osnivači se sada suočavaju s posljedicama velikih financijskih problema. Analitičari Morgan Stanleya ističu da je porast stečajeva rezultat činjenice da je velik broj tvrtki prikupio iznimno velike iznose novca tijekom 2021. i 2022. godine. Prema njihovom izvještaju, tvrtke podržane rizičnim kapitalom zapošljavaju oko četiri milijuna ljudi u Sjedinjenim Državama. Tako stvaraju potencijalne “rizike prelijevanja” za širu ekonomiju ako se trenutni trend smanjenja ne zaustavi.

Rast bez obzira na sve

Peter Walker iz Map-a ističe da je došlo do značajnog smanjenja broja kompanija koje su uspjele osigurati dodatna sredstva unutar dvije godine nakon posljednjeg kruga financiranja. Ova nova situacija posebno otežava položaj startupa koji su morali smanjiti troškove kako bi preživjeli prethodne dvije godine. Time žrtvuju svoj rast. Walker objašnjava da je savjet fondova rizičnog kapitala bio da se raste pod svaku cijenu i da se postane profitabilan u budućnosti. Ako je startup smanjenjem troškova ograničio svoj rast, to možda nije posao za VC, dodaje Walker. Prema Haley Jones iz Kruze Consultinga, klijenti koji uspješno osiguraju drugi krug financiranja ove godine povećavaju prihode u prosjeku za 600 posto godišnje.

Čak i stabilne tvrtke suočavaju se s problemima jer su popisi presušili i aktivnosti spajanja i preuzimanja su usporene. Ova situacija je otežala fondovima rizičnog kapitala povrat kapitala institucionalnim investitorima, što je ključni preduvjet za buduće prikupljanje sredstava, prenosi Blic.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno