Cijene nafte su pale, putovanja su stala, a stopa nezaposlenosti je skočila kada je koronavirus pogodio svijet početkom 2020.
Nakon početnog udara, pojavili su se znakovi oporavka. Burze su se oporavile i brzo premašile razine iz 2019., dok se globalno gospodarstvo počelo oporavljati, iako se tempo razlikuje ovisno o regiji i industriji.
Dvije godine nakon što je WHO proglasio Covid pandemiju, evo pet grafikona koji pokazuju koliko se svijet oporavio – piše CNBC.
Potražnja za naftom
Cijene nafte su u velikom porastu od početka 2020. kao reakcija na čimbenike potražnje i ponude.
Potražnja je najprije isparila kako su blokade stupile na snagu, ali se kasnije vratila, uzrokujući zabrinutost u opskrbi 2021.
Globalna potražnja za naftom iznosila je 100,1 milijun barela dnevno u 2019. i još se nije u potpunosti oporavila, prema procjenama OPEC-a.
Rat Rusije i Ukrajine ponovno je bacio tržište nafte u kaos, a rusku naftu sankcionirale su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Više cijene nafte vjerojatno će umanjiti potražnju, iako to ne bi bilo povezano s pandemijom.
Kapacitet sjedala u zračnom prometu
Industrija putovanja posebno je teško pogođena pandemijom budući da su mnoge zemlje zatvorile svoje granice i potaknule stanovnike da što više ostanu kod kuće.
Tjedni kapacitet sjedala drastično je pao prije oporavka, ali je još uvijek daleko od prosjeka u 2019., prema OAG.
“Globalni tjedni broj sjedišta bit će 82 milijuna, a ukupni kapacitet je 23% ispod istog tjedna 2019., objavila je tvrtka OAG u izvješću od 7. ožujka.
Stopa nezaposlenosti
Mjere lockdown-a dovele su do gubitka radnih mjesta diljem svijeta. U Sjedinjenim Državama je stopa nezaposlenosti porasla na 14,7%, što je rekord nakon Drugoga svjetskog rata.
Stope nezaposlenosti također su porasle u drugim zemljama.
Koristeći podatke iz prosinca 2019. kao mjerilo, stope nezaposlenosti u Kini i Njemačkoj manje-više su se vratile na razine prije Covida. Japan i SAD i dalje bilježe neznatno povišene stope nezaposlenosti.
Kamatne stope
Središnje banke smanjile su kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji... 2020. kako bi podržale gospodarstvo kako se Covid širio.
Zemlje poput Ujedinjenog Kraljevstva i Južne Koreje od tada su podigle stope, a očekuje se da će Federalne rezerve to učiniti na sastanku u ožujku.
Ipak, kamatne stope su daleko ispod onih koje su bile prije izbijanja pandemije.
Državni dug
Vlade su potrošile više na zaštitu gospodarstva od negativnih učinaka pandemije.
Prema podacima Banke za međunarodna poravnanja (BIS), omjeri javnog duga i BDP-a porasli su i još su viši u usporedbi s razdobljima prije Covida.