Subota, 23 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Gdje je BiH u Europi prema cijenama goriva

Građani BiH plaćaju jednu mžda i najveću cijenu goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja. Ovo je pokazala analiza sajta za prikaz cijena goriva Nafta.hr. Napravljena je detaljna analiza s ostalim europskim državama.

Osim same cijene goriva korišten je i podatak o prosječnoj mjesečnoj neto plaći za svaku državu. Omjer cijene goriva i plaće predstavlja “indeks pristupačnosti” goriva. Govori nam koliko je gorivo dostupno prosječnom građaninu svake države.

BiH je tako dospjela u grupu zemalja s “vrlo skupom cijenom goriva”. Spada među europske države u kojima građani plaćaju najskuplje gorivo. Razlog tome je svakako slabija platežna moć – prosječni građanin Bosne i Hercegovine za puni rezervoar automobila mora izdvojiti znatno veći postotak svojih primanja od građana susjednih zemalja.

Cijena benzina i dizela jest jeftinija nego u susjednim državama (Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori), ali je životni standard u susjeda ipak veći.

Cijene nafte i naftnih derivata u BiH
Cijene nafte i naftnih derivata u BiH

Cijene nafte porasle prema 74 dolara

Cijene nafte primaknule su se u srijedu na međunarodnim tržištima na 74 dolara. Budući da je strah od poremećaja u opskrbi iz Rusije zbog napetosti u odnosima sa zapadom prevagnuo nad rastom zaliha u SAD-u. Ovo signalizira moguće posustajanje potražnje.
Na londonskom je tržištu nakon podneva cijena barela s rokom isporuke u prosincu bila viša za 49 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 73,80 dolara.

Na američkom se tržištu barelom s rokom isporuke u prosincu trgovalo po 71 cent višoj cijeni, od 70,10 dolara. Aktivnije se trgovalo barelima s rokom isporuke u siječnju, po 56 centi višoj cijeni, od 69,80 dolara, navodi Hrportfolio.

Trgovci pozorno prate zaoštravanje napetosti u odnosima Rusije i zapada nakon što je Washington prema medijskim izvješćima odobrio Ukrajini upotrebu dalekometnog američkog oružja u napadima na ciljeve na ruskom teritoriju.

Moskva je upozorila da odluka predstavlja izravno uključivanje SAD-a u sukob. Budući da upotreba sofisticiranog američkog oružja nije moguća bez američke asistencije.

Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu o ažuriranju nuklearne strategije. Prema novinskoj agenciji TASS, ona “pojašnjava uvjete upotrebe nuklearnog oružja i proširuje popis zemalja i saveza i vojnih prijetnji koje bi nuklearno oružje trebalo odvratiti” od mogućeg napada. Moskva također pridržava pravo na razmatranje nuklearnog odgovora na prijetnju konvencionalnim oružjem.

Širenje sukoba komplicira opskrbu ruskom naftom

Ukrajina je pak u srijedu ujutro poslala prema ruskom teritoriju šest američkih projektila ATACMS, izvijestilo je rusko ministarstvo obrane. Dodavši da je sustav protuzračne obrane oborio njih pet i da nitko nije stradao niti je počinjena šteta.

Ulagači strahuju da bi oružani sukob mogao izazvati probleme u opskrbi ruskom naftom.

Značajniji rast cijena zapriječila je u srijedu obavijest norveškog Equinora da je u potpunosti obnovio vađenje nafte na polju Johan Sverdrup u Sjevernom moru, najvećem u zapadnoj Europi, nakon problema u opskrbi strujom na kopnu.

Polje u Sjevernom moru proizvodi u punom kapacitetu oko 750 tisuća barela nafte dnevno i najveće je u zapadnoj Europi.

Kočnica cijenama bio je i skok zaliha nafte u SAD-u u prošlom tjednu, za 4,75 milijuna barela, prema navodima tržišnih izvora koji se pozivaju na podatke udruge proizvođača API. Analitičari su bili procijenili da su porasle za samo 100 tisuća barela.

Zalihe benzina smanjile su se pak za 2,48 milijuna barela, naveli su izvori. Analitičari su bili prognozirali da su porasle za 900 tisuća barela.

Ako izvješće ministarstva energetike potvrdi preliminarne API-jeve brojke, cijene nafte vjerojatno će se spustiti na razinu s početka tjedna, nagađa Harry Tchilinguirian iz Onyx Capital Grupe.

Ministarstvo energetike objavit će podatke tokom dana.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u utorak cijena barela košarice nafte njezinih članica porasla za 1,36 dolara i iznosila je 72,56 dolara.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno