Savezni prizivni sud u petak je naveo zabrinutost za nacionalnu sigurnost jer je potvrdio zakon prema kojem kineski ByteDance mora sljedeći mjesec prodati popularnu društvenu mrežu TikTok ili će se suočiti s učinkovitom zabranom u Sjedinjenim Državama.
Jednoglasnom presudom tročlanog vijeća prizivnog suda SAD-a u Washingtonu, D.C., odbijen je TikTokov argument da je zakon neustavan i da krši prava iz Prvog amandmana 170 milijuna Amerikanaca koji koriste aplikaciju.
TikTok je rekao da će tražiti od Vrhovnog suda SAD-a da poništi odluku žalbenog suda, prenosi CNBC.
Ako ByteDance ne uspije prodati TikTok do 19. siječnja, zakon će zahtijevati od tvrtki koje prodaju aplikacije, poput Applea i Googlea, a davatelji usluga internetskog hostinga, da prestanu podržavati TikTok, što bi efektivno zabranilo aplikaciju.
“Današnja odluka važan je korak u sprječavanju kineske vlade da naoruža TikTok za prikupljanje osjetljivih informacija o milijunima Amerikanaca, za tajnu manipulaciju sadržajem koji se isporučuje američkoj publici i za potkopavanje naše nacionalne sigurnosti”, rekao je državni odvjetnik Merrick Garland u izjavi. Glavni državni odvjetnik šef je Ministarstva pravosuđa, koje brani zakon u tužbi ByteDancea i TikToka.
“Kao što je D.C. Circuit priznao, ovaj Zakon štiti nacionalnu sigurnost Sjedinjenih Država na način koji je u skladu s Ustavom”, rekao je Garland.
Biden potpisao zakon, ali hoće li ga Trump primijeniti?
Predsjednik Joe Biden potpisao je zakon u travnju nakon što su članovi Kongresa iz obje stranke izrazili zabrinutost zbog navodnih veza TikToka s komunističkom kineskom vladom. Zastupnik Troy Balderson, R-Ohio, u ožujku je nazvao TikTok “nadzornim alatom koji koristi Komunistička partija Kine za špijuniranje Amerikanaca i prikupljanje vrlo osobnih podataka”.
Novoizabrani predsjednik Donald Trump nije rekao hoće li primijeniti zabranu kada sljedeći mjesec preuzme dužnost.
Žalbeni sud je u svom većinskom mišljenju u petak utvrdio da je američka vlada “ponudila uvjerljive dokaze koji pokazuju da je” zakon o prodaji” usko skrojen za zaštitu nacionalne sigurnosti”.
U mišljenju se navodi da TikTok “nikada ne poriče da je ikada manipulirao sadržajem prema uputama” Narodne Republike Kine.
“U meritumu odbijamo ustavne zahtjeve svih podnositelja peticije”, napisao je sudac Douglas Ginsburg u mišljenju.
“Kao što ćemo objasniti, dijelovi Zakona koji su pravilno pred ovim sudom nisu u suprotnosti s Prvim amandmanom Ustava Sjedinjenih Država, niti krše jamstvoJamstvo je odgovornost jedne osobe za obvezu koju druga osob... Petog amandmana o jednakoj zaštiti zakona; predstavljati nezakonitu ovrhu … ili raditi na otimanju privatnog vlasništva bez naknade kršeći peti amandman,” stoji u mišljenju.
Ginsburg je istaknuo da je zakon rezultat “opsežne, dvostranačke akcije Kongresa i uzastopnih predsjednika”.
“Bio je pažljivo osmišljen kako bi se bavio samo kontrolom stranog protivnika i bio je dio šireg napora da se suprotstavi dobro potkrijepljenoj prijetnji nacionalnoj sigurnosti koju predstavlja NRK”, napisao je sudac.
U izjavi o presudi objavljenoj na X, TikTok je rekao: “Vrhovni sud ima uspostavljenu povijesnu evidenciju zaštite prava Amerikanaca na slobodu govora i očekujemo da će učiniti upravo to u vezi s ovim važnim ustavnim pitanjem.”
“Nažalost, zabrana TikToka osmišljena je i progurana na temelju netočnih, pogrešnih i hipotetskih informacija, što je rezultiralo potpunom cenzurom američkog naroda”, rekla je tvrtka. “Zabrana TikToka, osim ako se ne zaustavi, ušutkat će glasove više od 170 milijuna Amerikanaca ovdje u SAD-u i diljem svijeta 19. siječnja 2025.”