Zaposlenici u Albaniji, i muškarci i žene, imaju najdulje radno vrijeme u Europi. Ono doseže do 50 sati tjedno za muškarce, dok žene u toj zemlji rade oko 45 sati tjedno.
Ti su podaci objavljeni u nedavnom izvješću Europske komisije o radnim uvjetima i budućim implikacijama. A temeljeno je na istraživanju koje se provodi svakih pet godina anketiranjem 70.000 radnika u 36 europskih zemalja.
To uključuje države članice EU-a, kao i Ujedinjeno Kraljevstvo, Norvešku, Švicarsku, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Srbiju.
Zašto Albanija ima najduže radno vrijeme?
Čini se da je dugo radno vrijeme u Albaniji povezano s dva čimbenika. Jedan je rad vikendom, a drugi je visoka razina samozaposlenih, kojih je u Albaniji oko 36 posto od ukupnog broja zaposlenih. Što je zaista rekord u regiji.
Prema istom izvješću, u prosjeku su u članicama EU muškarci radili nešto više od 42 sata tjedno, dok su žene radile oko 37 sati. Klasični 40-satni tjedan ostao je standard u 2021. u velikoj većini zemalja. Osim u Francuskoj (35 sati), Danskoj (37 sati), Norveškoj (38 sati) i Švicarskoj (42 sata). Oko 20 posto svih radnika (31 posto žena i 12 posto muškaraca) radilo je 34 sata ili manje tjedno.
Tijekom 2021. oko polovica muškaraca i žena radila je između 35 i 40 sati tjedno. Samozaposleni su u prosjeku proveli 6,4 sata više na plaćenom poslu (4,3 sata više za žene i 6,9 sati više za muškarce) od ostalih zaposlenih.
U izvješću se navodi da je dugo radno vrijeme povezano sa zdravstvenim stanjima poput depresije, anksioznosti, poremećaja spavanja i koronarne bolesti srca. Te može utjecati na ravnotežu između posla i drugih aspekata života.
Izvor: bankar.me