Kriptovaluta je promjenjiva, a kao i investicije u ostale vrijednosne papire u ciklusima dolazi do fluktuacija u cijeni zbog kojih se mnogi pitaju da li je sigurno ulagati. Bitcoin, najpopularnija kriptovaluta, u mjesec dana je pao za više od 30%, pavši ispod 21.000 dolara prvi put od prosinca 2020. To je posljednji u nizu padova cijena na tržištu kriptovaluta zbog kojih je samo Bitcoin pao za više od 60% u posljednjih sedam mjeseci. S obzirom da je svijet digitalnih valuta naizgled u zabrinjavajućoj situaciji, financa.ba je analizirala moguće posljedice.
Šta se događa s vrijednošću bitcoina i zašto
Bitcoin je u posljednje vrijeme nestabilan, cijena je često naglo fluktuirala, rastao je, ali i padao. No, nije se dešavalo samo s bitcoinom, nego i ostalim kriptovalutama. Globalno, tržište vrijednosnih papira je suočeno s padom vrijednosti, a glavni uzrok je rat u Ukrajini, straha od inflacijeInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... i rast kamatnih stopa, što će generalno novac učiniti skupljim na tržištu. Spomenuti trend se prelilo na tržište kriptovaluta, u kombinaciji sa strahom od daljnje regulacije.
Osim spomenutih makroekonomskih dešavanja, popriličan utjecaj na gubitak povjerenja u kripto svijet, uzrokovao je i krah kripto banke Celsius Network, o čemu je već pisala financa.ba.
Sve navedeno je uzrokovalo da trend pada vrijednosti kriptovaluta s tržišta izbriše vrijednost od milijardu dolara.
U vrijeme pisanja ovog članka bitcoin vrijedi 20.350 dolara. Druga najveća kriptovaluta, Ethereum pao je više od 40% na 1.114 dolara, što je najniža vrijednost od siječnja 2021.
Zašto je bitcoin tako nestabilan?
Za razliku od tradicionalnih ulaganja kao što su dionice ili obvezniceObveznica (engl. bond), ili zadužnica (obligacija), dužni..., gdje na kretanje cijena može utjecati učinak poslovanja ili kretanja u industriji, bitcoin nema temeljnu imovinu. To znači da se kretanja vrijednosti temelje isključivo na špekulacijama među investitorima o tome koliko će vrijediti u budućnosti. Kao rezultat toga, može doći do ozbiljnih fluktuacija u cijeni bitcoina, čak i unutar 24 sata.
Pokušali smo analizirati najbitnije događaje koji su uzrokovali fluktuaciju cijene:
Negativne priče
Brojne negativne priče i prijetnje dodatnom regulacijom utjecale su da cijena bitcoin-a padne, po nama evo glavnih:
- U lipnju 2022., Celsius Network, američka kripto banka, zamrznula je isplate i transakcije kriptovaluta, navodeći “ekstremne” uvjete.
- Također, u lipnju 2022., Binance, jedna od najvećih svjetskih burzi kriptovaluta, nije obavljala transakcije s bitcoin-om, a izvršni direktor i većinski vlasnik Changpeng Zhao okrivio je “tehnički problem oko transakcije” kao uzrok zastoja.
- Početkom 2022. objavljeno je da bi Rusija mogla zabraniti transakacije kriptovalutama. Ali onda, nakon invazije na Ukrajinu, pojavili su se pozivi na kripto burze da zabrane transakcije s ruskog teritorija.
- U svibnju 2021., Teslin šef Elon Musk rekao je da proizvođač električnih automobila više neće prihvaćati plaćanja digitalnim valutama zbog zabrinutosti zbog utjecaja “rudarenja” kriptovaluta – na okoliš.
- U lipnju 2021. bankama i institucijama koje obavljaju platni promet u Kini je donešen zakon da nisu prihvatljive kripto transakcije, a zabranjeno je i rudarenje.U rujnu 2021. sve kripto transakcije su proglašene nezakonitima, što je zapravo značilo da su sve kriptovalute, poput bitcoin-a zabranjene.
- Također u lipnju 2021., tadašnji američki predsjednik Donald Trump opisao je bitcoin kao “prijevaru” koja se natječe s dolarom da bude “svjetska valuta”.
- Agenti FBI-a su tijekom godina od kriminalaca zaplijenili milijune dolara u bitcoinimaBitcoin je decentralizirana, distribuirana, anonimna platna ....
- U kolovozu 2021. britanski regulator Financial Conduct Authority stavio je na crnu listu Binance, jednu od najvećih kripto burzi. Velike banke poput HSBC-a i Santandera slijedile su taj primjer blokirajući klijentima plaćanje Binanceu.
- U istom mjesecu Međunarodni monetarni fond izdao je upozorenje zemljama koje koriste kriptovalute kao zakonito sredstvo plaćanja, rekavši da bi njihova široka upotreba ugrozila “makroekonomsku stabilnost” i mogla naštetiti financijskom integritetu.
- Kripto pljačka: u kolovozu prošle godine, hakeri su ukrali 600 milijuna dolara u cyber napadu usmjerenom na kripto platformu Poly Network, da bi četiri dana kasnije vratili više od polovice sredstava rekavši da su to učinili “iz zabave” i kako bi “razotkrili ranjivost” u sustav prije nego što ponove drugi.
Pozitvne priče
Ne treba zaboraviti da je bilo i pozitivnih priča, koje su dale integritet bitcoin-u, ali i cijelom kripto svijetu:
- U ožujku 2021., Morgan Stanley je postao prva velika američka banka koja je bogatijim klijentima ponudila pristup bitcoin fondovima – iako ograničen na maksimalno 2,5% ukupne neto vrijednosti ulagača.
- U lipnju 2021., mjesec dana nakon što je pokrenuo rasprodaju kriptovaluta, Elon Musk je rekao da će Tesla vjerojatno ponovno prihvatiti plaćanja bitcoinima kada više od 50% njegove potrošnje energije bude dolazilo iz obnovljivih izvora.
- Amazon je u srpnju 2021. objavio oglas za posao “voditelja digitalnih valuta i blockchainTermin blockchain jednostavno se može prevesti na hrvatski ... proizvoda” što je potaknulo nagađanja da će uskoro prihvatiti bitcoin kao način plaćanje.
- Prošlog rujna, u El Salvador-u je bitcoin postao zakonito sredstvo plaćanja.
U ožujku ove godine predsjednik Joe Biden izdao je izvršnu naredbu koja ima za cilj koordinirati radnje američke vlade na regulaciji digitalne imovine. Iako mnogi obožavatelji kriptovaluta misle da je regulacija loša stvar, neki misle da bi ova ova mjera u SADu mogla pomoći u razvoju digitalne imovine, te bi se osigurala odgovarajuća zaštita potrošača.
Je li bitcoin balon pred kolapsom?
Kada nekom vrijednosnom papiru cijena vrlo brzo poraste, ili čak skoči na rekordnu vrijednost, statistički neočekivani događaji, poput naglog pada i gubitka vrijednosti su vjerojatniji –korekcija, odnosno povrat na „staru“ cijenu, gotovo je očekivana stvar.
Moglo bi se reći da je to situacija u kojoj se bitcoin trenutno nalazi. Kriptovaluti je trebalo 11 godina od lansiranja da dođe do 20.000 dolara vrijednosti, a samo nepunih mjesec dana da se cijena udvostruči.
Odlučujuća godina za kripto investitore bila je 2013. Cijena Bitcoin-a je porasla sa 13,40 dolara na početku godine, da bi u prosincu vrijedio 1.156,10 dolara, a se za samo tri dana korigirao na 760 dolara. Ne treba zaboraviti da je u studenom 2021. cijena narasla za enormnih 700%, na 69.000 dolara – a znamo i njegovu vrijednost s današnjim danom.
Hoće li se i kada vrijednost oporaviti?
Zaista bilo bi više nego hrabro nekoga savjetovati da u ovom trenutku investira u kripto svijet u cilju stvaranja profita (posebno brzog). Pokušali smo za Vas istražiti neke objektivne probleme s kojima će se u narednom periodu suočiti kriptovalute, ali i prednosti koje su definitivno bitcoin, ali i ostale kriptovalute održale kao alternativu tradicionalnim tijekovima novca.
Problemi s kojima se susreću kriptovalute:
- Restrikcije na velikim tržištoma, poput Kineskog.
- Brige za okoliš (rudarenje se ne čini kao ekološki proces).
- Sigurnosni problemi, česta hakiranja, te nestanak vrijednosti.
- Prema dostupnim informacijama, reklo bi se da se cijena definira isključivo na nagađanjima.
- Pritisak u svijetu da se što adekvatnije regulira svijet kriptovaluta.
- Daljnja regulacija se smatra prijetnjom decentralizaciji kriptovaluta, što utječe na cijene digitalnih valuta.
- Propast mjenjačnica i specijaliziranih banaka, gdje su nestale ozbiljne vrijednosti kriptovaluta.
Prednosti kriptovaluta:
- Transformativna tehnologija koja bi mogla revolucionirati mnoge industrije;
- Jednostavnije i jeftinije transakcije uklanjanjem “posrednika” kao što su banke;
- Lakša globalna trgovina jer digitalne valute nisu izložene tečajnim razlikama;
- Transakcije su povjerljivije;
- Trebao bi biti stabilniji od klasičnog novca, jer je nemoguće povećati „broj novčanica“, dodatnim tiskanjem novca;
- Bitcoin se jedno vrijeme spominjao kao alternativa zlatu, što znači da bi mogao koristiti kao zaštita od inflacije.
Budite oprezni
Svatko ozbiljan tko je odlučio investirati u kriptovalute shvatio je da se radi o jako nesigurnom ulaganju na neuređenom tržištu, koje je u ovom trenutku u procesu snažnog preslagivanja. Zasigurno će dio ulagača pretrpjeti ozbiljne gubitke, a ako će se zaključci donositi na osnovu dosadašnjih iskustava s kripto tržištem već je bilo sličnih korekcija nakon kojih se tržište stabiliziralo i nastavilo rast. Svakako preporuka svima koji razmišljaju da iskoriste trenutno niske cijene, te investiraju moraju biti spremni i na scenarijo u kojem će izgubiti svoja ulaganja.