Summit BRICS 2024 održat će se u Kazanu, Rusija, od 22. do 24. listopada. Ovaj događaj predstavlja prvi sastanak nakon proširenja organizacije. Uz Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnoafričku Republiku, sada su članice i Saudijska Arabija, Egipat, UAE, Iran i Etiopija.
Rusija, koja ove godine predsjeda organizacijom, najavila je da će prioritete usmjeriti na jačanje suradnje. Fokusirat će se na politiku i sigurnost, gospodarstvo i financije te kulturne i humanitarne veze. Potvrđeni su dolasci kineskog predsjednika Xi Jinpinga i indijskog premijera Narendre Modija, uz još 30 zemalja.
Ključne teme summita
Na dnevnom redu summita bit će reforma globalnog sustava političkog i gospodarskog upravljanja. Ova reforma smatra se najvažnijim prioritetom. Također, očekuje se rasprava o integraciji novih članica i mogućim promjenama mehanizama za buduća proširenja. Rusija je uvela koncept „zemlje partnera BRICS-a“, pa se očekuje priznanje prvih zemalja s tim statusom.
Dodatne teme uključuju uspostavu platnog sustava BRICS-a i borbu protiv klimatskih promjena. Također će se raspravljati o jačanju energetske suradnje i zaštiti opskrbnih lanaca. Zemlje BRICS-a čine više od 40% svjetske populacije. Prema podacima Svjetske banke, doprinose više od polovine globalnog gospodarskog rasta. Međutim, njihov udio u glasanju u Svjetskoj banci i MMF-u 2021. bio je manji od 15%.
Stručnjaci ističu da je BRICS osnovan kako bi se riješile neravnoteže u međunarodnom upravljanju. Cilj je jačati glasove zemalja globalnog juga. Ovim summitom, Rusija želi ojačati strateška partnerstva u trgovini, ulaganjima, inovacijama i tehnologiji. Zemlje u razvoju istražuju mogućnost alternativnog platnog sustava. Ove inicijative imaju za cilj ublažavanje rizika međunarodnih transakcija, piše Biznis.
Izvješće kineskog istraživačkog centra CITIC navodi da uvjeti za neovisni platni sustav ili nadnacionalnu valutu još nisu u potpunosti istraženi. Očekuje se da će summit naglasiti istraživanje financijske suradnje i platnih sustava.
Izvješće također ističe važnost energije i infrastrukture za gospodarski rast. Ovi sektori vjerojatno će dobiti značajnu pozornost tijekom summita. Zemlje BRICS-a nastavit će podržavati infrastrukturne projekte kroz Novu razvojnu banku (NDB), osnovanu 2014. godine.
Globalne neravnoteže
Uz gospodarska pitanja, summit će obraditi temu „Jačanje multilateralizma za ravnopravan globalni razvoj i sigurnost“. Ova tema naglašava važnost poboljšanja međunarodnog upravljanja. Na summitu će se raspravljati o različitim područjima suradnje i jačanju solidarnosti među članicama.
Zapadne zemlje, uključujući SAD, nastoje očuvati postojeću neravnotežu u međunarodnim poslovima. Međutim, zemlje u razvoju ne žele ostati pasivne. One teže reformi nepravednog sustava globalnog upravljanja, izjavio je Wang Yuming, direktor Instituta za zemlje u razvoju.
Wang je priznao doprinos poslijeratnog međunarodnog poretka globalnoj stabilnosti. Prema njegovim riječima, BRICS ne nastoji uništiti taj poredak niti stvoriti paralelni sustav. Umjesto toga, cilj je reformirati nepravedne aspekte trenutnog sustava za pravedniji i ravnopravniji svijet.
Kao primjer pristupa BRICS-a, Wang je naveo NDB. Ova banka nije namijenjena zamjeni Svjetske banke. Ona nadopunjuje i poboljšava postojeće međunarodne financijske institucije, čime se povećava raznolikost u globalnom financijskom sustavu.