Europska unija će vršiti pritisak na druge zemlje na ovogodišnjem klimatskom sumitu COP2. Očekuju što dinamičniji prelazak sa fosilnih goriva na ekološke alternative, u cilju što bržeg razvoja zelene ekonomije. Predstavljeno u nacrtu pregovaračke pozicije europskog bloka.
U nacrtu u koji je “Reuters” imao uvid, a koji bi se mogao primjeniti prije nego što ga zemlje EU finalizuju u listopadu, navodi se da se blok nada da će na COP29 postići dogovor o novom globalnom cilju za financiranje klime.
Međutim, on je pokazao da će Brussels imati i druge zahtjeve. Ovo podrazumjeva da zemlje značajno pojačaju svoje napore za smanjenje emisije štetnih plinova. Stoga će slijediti dogovor postignut na prošlogodišnjem sumitu COP28 u Dubaiju o “prelasku sa fosilnih goriva”. Sve zemlje trebaju raditi na novim nacionalnim klimatskim obećanjima.
Usklađenost sa ciljem postizanja smanjenja temperature u iznosu od 1.5 stupanj celzijusa i ciljevima energetske tranzicije koji su dogovoreni u Dubaiju. Posebno prelaskom sa fosilnih goriva, uz utrostručenje kapaciteta obnovljive energije i udvostručenje godišnjih dobitaka energetske efikasnosti do 2030.
Ovogodišnji sumit Ujedinjenih naroda o klimi u Bakuu, u Azerbejdžanu, u studenom, trebalo bi da bude fokusiran na financije. Pri čemu su velike ekonomije poput 27 zemalja EU pod pritiskom da pristanu da izdvoje više novca za pomoć siromašnijim zemljama da se izbore sa klimatskim promjenama, navela je agencija, prenose Nezavisne.