Kad je Forbesova ljestvica najbogatijih 400 debitirala 1982., samo su dva zabavljača dospjela na nju: Yoko Ono i Bob Hope. Tada je bila potrebna samo neto vrijednost od 150 milijuna dolara. U dva desetljeća koja su uslijedila, samo ih je još šest dospijelo tu. Samo troje od tih prvih osam postali su milijarderi: George Lucas, Steven Spielberg i Oprah Winfrey.
Zatim je uslijedio procvat bogatstva slavnih: u proteklih osam godina još je 11 zvijezda steklo status milijardera (iako su dvije, Kylie Jenner i Kanye West, od tada pale). To uključuje osam od 2021. i tri pridošlice samo ove godine: Jimmy Buffett, LeBron James i Tiger Woods.
Pokretač procvata je činjenica da su ovi izvođači i ličnosti s više crtica svojim životopisima dodali još više korporativnih titula. Tako su, uz svoj kreativni rad, postali investitori, izvršni direktori i trgovci…
To nisu samo sporedni poslovi: često su unosniji od onoga što je zvijezdu u početku učinilo poznatom. Više od polovice neto vrijednosti Michaela Jordana, na primjer, dolazi od njegovog vlasništva nad NBA Charlotte Hornetsima. Jay-Z-jevo bogatstvo više se nego udvostručilo u četiri godine zahvaljujući dvjema investicijama koje je napravio u poslovima s alkoholnim pićima. Najveći dio Rihannine neto vrijednosti dolazi od njezinih 50% udjela u Fenty Beauty. A Kim Kardashian prikupila je više bogatstva svojom linijom odjeće SKIMs nego bilo čime drugim. “Shvatila sam da će ovo doista biti sljedeći ciklus moje karijere i to je ono na što se želim usredotočiti”. Rekla je Kim za Forbes 2016., kada je govorila o nekim od svojih najranijih poduzetničkih pothvata.
Od starih televizijskih producenata do nove generacije utjecajnih osoba na društvenim mrežama, evo pogleda na Forbesovu holivudsku stazu slavnih.
Yoko Ono
Debi 1982., 150 milijuna dolara | Otpisana: 1986
Gotovo dvije godine nakon što je John Lennon ubijen, Ono se pojavila na prvoj Forbesovoj ljestvici 400. Dio tantijema od glazbe Beatlesa njezinog pokojnog supruga, koje je naslijedila, činio je najveći dio njezinog bogatstva od 150 milijuna dolara. Također je posjedovala 250 krava u sjevernom dijelu New Yorka, vrijednih oko 7,5 milijuna dolara, koje su dolazile s unosnim poreznim olakšicama.
Bob Hope
Debi 1982., 280 milijuna dolara | Otpisan: 1984
“Ako moje imanje vrijedi više od 50 milijuna dolara, razbit ću te”, zaprijetio je Hope 1983. nakon što se pojavio na Forbesovoj ljestvici 400 s neto vrijednošću od 200 milijuna dolara. Izazov prihvaćen: Forbes je angažirao procjenitelja za proscjenu najvećeg izvora Hopeovog bogatstva, njegove goleme nekretnine u Kaliforniji. Ispostavilo se da je bio u krivu – ali bio je i Forbes. Njegovo bogatstvo, koje je također uključivalo dionice RCA-e i manje naftne interese u Teksasu (svoj prvi milijun zaradio je ulažući u naftu s Bingom Crosbyjem desetljećima ranije) bilo je bliže 115 milijuna dolara, što ga je izbacilo s popisa iz 1984., za koji je bilo potrebno najmanje 150 milijuna dolara .
Dick Clark
Debi 1986., 180 milijuna dolara | Otpisan: 1988
“Ja ne stvaram kulturu, ja je prodajem”, rekao je Clark Forbesu 1996., gotovo desetljeće nakon što se posljednji put pojavio na The Forbes 400. Iako je prestao voditi American Bandstand 1989. nakon više od 30 godina u eteru, još uvijek je bio jedan od najbolje plaćenih američkih zabavljača, zarađujući novac od repriznih epizoda. Clark je posjedovao preko 5 milijuna dionica svoje tada javne zabavne tvrtke Dick Clark Productions, u to vrijeme vrijedne oko 70 milijuna dolara.
Steven Spielberg
Debi 1987., 225 milijuna dolara | Trenutno neto bogatstvo: 4 milijarde dolara
“Ja sam kockar”, rekao je Spielberg Forbesu 1994., godine kada je postao prvi milijarder iz svijeta zabave. “Nisam primio plaću već gotovo desetljeće.” Umjesto toga, uvjerio je filmske studije da plate njegove filmove u zamjenu za dio bruto prodaje. Procijenili su da je njegova zarada od blockbustera Jurassic Park iz 1993. iznosila tada rekordnih 250 milijuna dolara. Filmovi ovoga redatelja tri puta nagrađenog Oscarom od tada su zaradili više od 10 milijardi dolara. A on dobiva dio novca od svake prodane ulaznice u tematskim parkovima Universala zahvaljujući hitovima poput serije Indiana Jones.
Merv Griffin
Debi 1988., 300 milijuna dolara | Otpisan: 1990
Griffinovo carstvo igranih emisija uključivalo je još uvijek popularne hitove poput Jeopardy! i Wheel of Fortune (Kolo sreće), te vlastiti Merv Griffin Showa što mu je donijelo stotine milijuna dolara. Godine 1987. kupio je hotel Beverly Hilton za 100 milijuna dolara, koji je posjedovao do 2003. kada ga je prodao za procijenjenih 130 milijuna dolara. Imao je manje uspjeha s kasino tvrtkom Resorts International, koju je kupio od Donalda Trumpa 1988. Tvrtka je podnijela zahtjev za bankrot prema Poglavlju 11, dva puta, 1989. i 1994.
Bill Cosby
Debi 1992., 300 milijuna dolara | Otpisan: 1995
Godine 1987. – puno prije nego što su ga deseci žena optužili za nedolično seksualno ponašanje i prije nego je osuđen (i kasnije pušten) – Cosby je zaradio preko 100 milijuna dolara. Gotovo pet puta više od najbolje plaćenog direktora u zemlji u to vrijeme. Pet godina kasnije, Cosbyjeva neto vrijednost dosegla je 300 milijuna dolara, što mu je donijelo mjesto na Forbesovoj ljestvici 400. Cosby Show je u to vrijeme privlačio 63 milijuna gledatelja tjedno. Nezapamćena je to brojka u današnje vrijeme (najgledanija TV emisija u 2022., Yellowstone , imao je otprilike 13 milijuna gledatelja). Cosby je uzeo dio dobiti od same serije, plus one od njenog spin-off-a A Different World.
Oprah Winfrey
Debi 1995., 340 milijuna dolara | Trenutno neto bogatstvo: 2,5 milijardi dolara
Voditeljica talk-showa debitirala je na Forbesovoj ljestvici 400 1995. godine, zamijenivši Cosbyja kao jedinog Afroamerikanca na listi. Godine 2003. razbila je još jednu pregradu, postavši prva crna žena milijarderka. Njezin vlastiti uspjeh u emitiranju – plus pokretanje dugotrajnih TV karijers dr. Phila, Rachael Ray i dr. Oza – pomogao joj je u ranom stvaranju bogatstva.
George Lucas
Debi 1997., 2 milijarde dolara | Trenutno neto bogatstvo: 5 milijardi dolara
Stvorio je carstvo s Ratovima zvijezda iz 1977. — i dugotrajnom franšizom, zaradivši novopridošlom redatelju i scenaristu oko 25 milijuna dolara od samog filma i još stotine milijuna od prodaje ulaznica i robe tijekom desetljeća koja su uslijedila. Ali Jediji i svjetlosni mačevi nisu jedino što je Lucas proizveo: pomogao je u pokretanju nekih od prvih digitalnih filmskih studija kroz svoju tvrtku LucasFilm. Disney je 2012. godine ovu produkcijsku kuću kupio za više od 4 milijarde dolara.
J.K. Rowling
Debi 2004., milijarda dolara | Otpisana: 2012
Autorica Harry Pottera već je postala milijarderka u vrijeme kada je napisala pet od sedam najprodavanijih romana fantastične franšize (sve osim Princa miješane krvi i Relikvija smrti), a samo tri od sedam filmskih adaptacija uspješnica pojavile su se u kinima. U to je vrijeme bila jedna od najprodavanijih (i najplaćenijih) autorica na svijetu. Zatim je došao prvi tematski park Wizarding World of Harry Potter, koji je otvoren 2010. Rowling je s Forbesove ljestvice milijardera pala 2012. zbog visokih poreza u Ujedinjenom Kraljevstvu i donacije u dobrotvorne svrhe od 160 milijuna dolara.
Michael Jordan
Debi 2015., milijarda dolara | Trenutno neto bogatstvo: 2 milijarde dolara
Ova legenda postala je prvi sportaš milijarder 2014. godine. Zaradio je više od 90 milijuna dolara igrajući 15 godina u NBA-u. Ali zaradio je mnogo više izvan terena: 1,8 milijardi dolara prije poreza od svog partnerstva s Nikeom i drugima. Njegov najveći rezultat: kupnja Charlotte Hornetsa. Kupio je većinski udio u NBA franšizi 2010., kada je bila procijenjena na 175 milijuna dolara; tim se sada procjenjuje na 1,7 milijardi dolara.
Kylie Jenner
Debi 2019., milijarda dolara | Otpisana: 2021
Forbes je Jenner s 21 godinom proglasio najmlađom milijarderkom koja je sama stekla zaradu. A ta se titula činila potvrđenom kada je u siječnju 2020. po cijeni od 1,2 milijarde dolara prodala 51% Kylie Cosmetics divu ljepote Cotyju. No, javni dokumenti iz ugovora razotkrili su mrežu laži koje su je pomogle izbaciti s popisa milijardera. Ispostavilo se da je njezina majka Kris Jenner vjerojatno imala udio – a brend je bio mnogo manji i daleko manje profitabilan nego što su Jennerovi navodili Forbes i druge da vjeruju.
Jay Z
Debi 2020., milijarda dolara | Trenutno neto bogatstvo: 2,5 milijardi dolara
Prvi hip-hop milijarder više je nego udvostručio svoje bogatstvo u samo četiri godine. I to zahvaljujući udjelima u Uberu i Blocku (u čijem je odboru) kao i umjetničkim djelima Jean-Michela Basquiata. Njegovi najveći izvori bogatstva su njegove dvije linije pića. LVMH je kupio 50% udjela u njegovoj marki šampanjca, Armand de Brignac, 2021. A Bacardi je ovog siječnja kupio većinski udio u kompaniji za proizvodnju konjaka D’usse.
Kim Kardashian
Debi 2021., milijarda dolara | Trenutno neto bogatstvo: 1,2 milijarde dolara
Reality zvijezda koja je postala poslovni direktor pokrenula je KKW Beauty 2019. i Cotyju prodala 20% kozmetičke tvrtke za 200 milijuna dolara. Brand je u međuvremenu zatvoren i zamijenjen SKKN by Kim, luksuznom kolekcijom za njegu kože. Većina Kardashianine trenutačne neto vrijednosti dolazi od njezine linije odjeće SKIMS, koju su 2022. investitori poput milijardera hedge fondova Stephena Mandela i milijardera VC-a Josha Kushnera, šogora Ivanke Trump, procijenili na 3,2 milijarde dolara.
Tyler Perry
Debi 2021., milijarda dolara | Trenutno neto bogatstvo: 1 milijarda dolara
Perry je sudjelovao u više od 1000 TV serija, plus otprilike 50 filmova i predstava. Donio je najmanje 1,4 milijarde dolara prihoda prije oporezivanja između 2005. i 2021. od produkcija, zabavne tvrtke Tyler Perry Studios i ugovora o sadržaju s ViacomCBS-om koji mu donosi 150 milijuna dolara godišnje. Posjeduje dva aviona i nekretnine u Atlanti, New Yorku, Wyomingu i Los Angelesu – poznat je po tome što je jedan od svojih domova tamo posudio princu Harryju i Meghan Markle kada su odstupili s mjesta starijih članova britanske kraljevske obitelji.
Kanye West
Debi 2021., 1,8 milijardi dolara | Otpisan: 2023
Njegovo bogatstvo uglavnom je izgrađeno na 1,5 milijardi dolara vrijednom ugovoru s Adidasom, s kojim se udružio u proizvodnji i distribuciji svojih tenisica i modne linije Yeezy. Sve se srušilo prošlog listopada, kada je West dao ponovljene antisemitske komentare i izazvao Adidas da prekine suradnju s njim. Bez Adidasa i ostalih, West, koji se zove Ye, ispao je iz kluba milijardera.
Rihanna
Debi 2022., 1,7 milijardi dolara | Trenutno neto bogatstvo: 1,4 milijarde dolara
Rihanna ima brandove vrijedne dvije milijarde: kozmetičku tvrtku Fenty Beauty i brand donjeg rublja Savage X Fenty. Popularni brend šminke, Fenty Beauty, njezino je zajedničko ulaganje s divom luksuzne robe LVMH, koji je rekao da su se prihodi branda udvostručili u 2022. Forbes procjenjuje da Rihanna ima 30% udjela u Savage x Fentyju, koji je bio procijenjen na 3 milijarde dolara kada je navodno prodan.
Peter Jackson
Debi 2022., 1,5 milijardi dolara | Trenutno neto bogatstvo: 1,5 milijardi dolara
Redatelj koji stoji iza franšiza Gospodar prstenova i Hobit zaradio je milijune od svojih filmova. Ali nije probio deset znamenki sve do prošle godine, kada je Jacksonova tvrtka za vizualne efekte Weta Digital prodala dio svoje imovine proizvođaču igara Unity Software. Jackson i njegov partner posjeduju 60% tvrtke; posao od 1,6 milijardi dolara donio mu je 600 milijuna dolara u gotovini i 375 milijuna dolara u dionicama javnog poduzeća.
Jimmy Buffett
Debi 2023., milijarda dolara
Mogul iz Margaritavillea stekao je bogatstvo kroz desetljeća turneja i glazbenih honorara. Još jedan dio dolazi iz Buffettove globalne licencne operacije, Margaritaville Holdings, koja brand Buffett stavlja na stotine restorana, odmarališta, kockarnica i brandova s motivima plaža, uključujući odjeću i setove za pecivo.
LeBron James
Debi 2023., milijarda dolara
Jedan od najplaćenijih svjetskih sportaša, James je zaradio stotine milijuna na terenu – i još više izvan njega. Skupio je milijune podržavajući brandove kao što su Nike, AT&T, PepsiCo i Walmart. Još pametniji: preuzeo je dionice u tvrtkama poput rastućeg lanca pizza Blaze i Fenway Sports Group, vlasnika Boston Red Soxa. Zatim, tu je tvrtka Spring Hill Company, koja vodi marketinšku agenciju, tvrtku za zabavu i platformu za sportaše – dovoljno da zaokupi igrača milijardera kada – ili ako – ikada odluči prestati igrati.
Tiger Woods
Debi 2023., 1,1 milijarda dolara
Woods, jedini drugi sportaš (osim Jamesa) koji je postao milijarder dok je još igrao, zaradio je oko 1,7 milijardi dolara tijekom tri desetljeća od pobjeda na golf turnirima i od potpore. Bio je 15. najplaćeniji sportaš prošle godine, sa zaradom od 68 milijuna dolara. Njegova ulaganja uključuju kuće na Floridi, tvrtku za dizajn golf terena i lanac mini golfa.