Podaci Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine kažu da su cijene u ožujki, u usporedbi s ožujkom 2022., veći je za 10,3 posto. Najviše je poskupjela hrana, za 19 posto. Obuća i odjeća su čak i pojeftinile za 6,1 posto. Usprkos ovom pritisku na kućne budžete, građani ne pokazuju volju da ozbiljno iskažu protest zbog divljanja cijena. Zanimljivo, ukupan maloprodajni promet trgovine na malo u Bosni i Hercegovini u ožujku, posmatran u tekućim cijenama, ostvario je rast od 0,6 posto u odnosu na veljaču, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.
Sa stopom inflacije većom od 14% i povećanjem gotovo svih cijena proizvoda i usluga za osobnu potrošnju, kućni budžeti građana Bosne i Hercegovine trpe ogroman pritisak. Najrazornije posljedice na standard građana donosi skuplja hrana od 19%. Također režijski troškova stanovanja su porasli za 12%, što dodatno narušava standard. U godišnjoj stopi povećanja cijena, cijene gotovo svih proizvoda i usluga rastu u dvoznamenkastom postotku. Kako onda građani sa bh. plaćama i mirovinama uopće podnose ovaj inflatorni udar?
Rast plaća pojela inflacija
Prema statističkim podacima prosječna visina plaće u Bosni i Hercegovini početkom prošle godine iznosila je 1.043 BAM. Danas, prosječna plaća iznosi 1.211 BAM. Zbog stope inflacije od preko 14%, drugačije kazano, ovo povećanje plaća pojela je inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre....
Ovo postaje sve više zemlja staraca. Omladina odlazi vani, dakle ne vide jednostavno više perspektivu ovdje, ne mogu dobiti posao, ne mogu pokazati ono što znaju, one svoje vrijednosti.
Sakib Kopić, predsjednik Sindikata Solidarnosti Tuzla
Stanje zbog inflacije je loše, a tome svjedoče svakodnevno medijski napisi i reakcije brojnih sindikalnih lidera. Ipak, postavlja se logično pitanje zašto radnici i građani ne pokažu svoje neslaganje sa politikom cijena 8 u kojima prednjači hrana) u Bosni i Hercegovini. Onaj dio bh građana sa prosječnim i ispodprosječnim plaćama, koji izlaz nije potražio odlaskom u zapadnoeuropske zemlje, ostavljen je. Analizira Kopić za BHRT trenutnu situaciju. Dodaje da su BH građani taoci bezidejnog sindikalnog vodstva koje ne želi preuzeti odgovornost za ozbiljnu sindikalnu radničku akciju.
Maloprodajni prometi rastu bez obzira na cijene
Rast prometa od 3,1 odsto ostvaren je u trgovini prehrambenim proizvodima, odnosno hranom, pićem i duhanskim proizvodima. Maloprodajni prometi su uvećani za 1,4 posto kod neprehrambenih proizvoda. Posmatrano u cijenama, ukupan desezonirani promet trgovine na malo u BiH u ožujku je bio veći za 1,1 posto u odnosu na veljaču. Rast prometa od 2,4 posto ostvaren je u trgovini prehrambenim proizvodima, a 1,6 posto neprehrambenim proizvodima.
Ukupan promet trgovine na malo u BiH, posmatran u tekućim cijenama, u ožujku je bio veći za 8,4 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. U ožujku ove u odnosu na isti mjesec lani promet prehrambenim proizvodima veći je za 18,6 posto, a neprehrambenim proizvodima za 10,2 posto. Posmatrano u stalnim cijenama, ukupan promet trgovine na malo u trećem mjesecu ostvario je rast od 9,8 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Promet prehrambenim proizvodima ostvario je rast od 7,5 posto, a neprehrambenim proizvodima 18,5 posto, javlja BHRT.